Dünyaca Ünlü Otomobil Markalarının İsmi Nasıl Ortaya Çıktı ?
Otomobil markalarının nasıl ortaya çıktığını merak ettiniz mi ?

Dünyaca ünlü otomobil markalarının değişik ve şaşırtıcı ortaya çıkış nedenlerini merak edip araştırdık. Ortaya ilginç sonuçlar çıktı.

Hepimizin halidir güzel bir otomobilimiz olsun. Ama çoğumuz düşünmeyiz BMW'nin anlamı nedir diye ya da  Mercedes'in ismini nerden aldığını. Çoğu insan düşünmez otomobil markalarının isimlerini nereden aldığını ama biz merak edip düşündük ve belli ki sizde merak etmişsiniz ki buradasınız :)

Hadi başlayalım. Bakalım dünyaca ünlü otomobil markaları isimlerini nereden geliyor :

28- ALFA ROMEO
1910 yılında A.L.F.A adıyla açılan şirket, Nicola Romeo' nun şirketten hisse satın almasıyla şirketin ismi ALFA ROMEO olmuştur.

27- FİAT
İtalyan otomobil şirketi Fiat, İsmini gerçek ismi olan Fabbrica Italiana Automobili Torino 'nun baş harflerinden almaktadır.

26- TESLA
Amerika'nın elektirikli spor araba üreticisi TESLA, ismini ünlü mücit Nicola Tesla'dan almaktadır.


25- VOLVO
İsveç otomobil firması olan VOLVO, Latince de "dönüyor" anlamına  gelmektedir.


24- SEAT


Wolksvagen bünyesinde bulunan ispanyol otomobil firması Sociadad Espanola de Automoviles de Turismo (İspanyol Tur Şirketi) isminin baş harflerinden almaktadır.


23- NISSAN


1934 yılında Jidosha-Seizo Co. ve Nihon Sangyo Co. Ltd. adındaki firmaların ortak olmasıyla Japonca da ki kısaltması Ni-San Kelimesiyle oluşur.

22- INFİNİTYNissan firmasının Amerika için kurduğu lüks otomobil firmasıdır ve adı İngilizce de "limitsiz" anlamına gelen infinity kelimesinden gelmektedir.

21- FORD
İsmini kurucusu olan Hanry Ford'dan alır.


20- OPEL
İsmini firmanın kurucusu olan Adam Opel'den almaktadır.


19- HONDA
Socihiro Honda tarafından kurulan şirket, ismini kurucusundan almıştır.


18- ACURAİngilizce de "doğru" kelimesinin eski dillerde kullanımı acuradır. Şirkette ismini buradan alır. Acura şirketi Honda bünyesinde lüks otomobil şirketidir. 

17- PORSCHE
Wolkswagen'in ünlü "Kaplumbağa" diyazn eden mühendis Ferdinand Porsche'nin oğlu  Ferry Porsche tarafından kurulan şirket ismini kurucusundan alır.


16- JAGUAR


Jaguar firması Güney Amerika'da yaşayan jaguar isimli hayvandan almıştır.

15- SUZUKİ
Adını şirketin kurucusu Micho Suzuki'den almıştır.

14- MASSERATİAlfieri, Bindo, Carlo, Ettore, Ernesto Maserati kardeşler tarafından kurulan İtalyan lüks otomobil firması 1914 yılında Bologna'da kurulmuştur. İsmini de soy isimlerinden kazanmıştır.


13- FERRARİ
İtalyan lüks araba firması Ferrari ismini, ünlü yarışçı Enzo Ferrari'den almıştır.

12- LANCİA
İsmini şirketin kurucusu olan Vincenzo Lancia'dan almıştır.

11- BUGATTİ
Ettore Bugatti tarafından kurulan şirket, ismini kurucusundan almaktadır.

10- LAMBORGHINI

En ünlü lüks otomobil üreticilerinden Lamborghini ismini, şirketi kuran Ferrucio Lamborghini'den almıştır.

9- RENAULTLois Renault, Marcel Renault, Fernand Renault tarafından kurulan Frransız otomobil şirketi ismini kurucularından almıştır.

8- MERCEDES-BENZ


Avusturyalı tüccar olan Emil Jelinec, 1897 yılında bir yarış kazanır ve  bu araca da Mercedes olan kızının ismini koyar ve bunun şerefine şirketin kuran kişiler Gottlieb Daimler ve Karl Benz ürettikleri araçlara Mercedes adını vermeye başlamışlardır.

7- MAZDA
Şirket ismini Zerdüştlerin bilgelik tanrıçası olan Ahura Mazda' dan alır.

6- CADİLLAC


Amerika da 1902'de kurulan firma, ismini 16.yüzyılda Detroit şehrini kuran Fransız kaşif Antoine De La Mothe Cadillac'tan alır.

5- SUBARU


Japonya da kurulmuş olan firma ismini, Taurus takım yıldızının Japonca'daki isminden almıştır.

4- WOLKSWAGEN
Almaca da 'halk arabası' anlamına gelmektedir.

3- AUDİ


Audi, Latince de 'duydum, işittim' anlamına gelmektedir.

2- ASTON MARTİNİngiliz spor otomobil üreticisi ismini kurucularından biri olan Lionel Martin'in ürettiği yarış otomobillerini Aston tepesinde denemesiyle almıştır.

1- BMW
Dünyanın en büyük otomobil firmalarından olan BMW (Bayerische Moyor Werke (Bavyera Motor Fabrikası)) ismini firmanın isminin baş harflerinden almıştır.


• Buradan anlıyoruz ki araba firmalarının çoğunun ismi şirket kurucusunun ismini almış. Otomobil şirketlerinin neredeyse yarısından fazlası şirket sahibinin ismini taşımakta.

Verdiğimiz bilgileri eğer sevdiyseniz arkadaşlarınıza da paylaşarak bize destek olabilir ve yorumlarınızla bizleri eleştirebilirsiniz.  Otomobillerin markalarının nereden geldiğini böylece öğrenmiş olduk. En azından bazı otomobillerinin isimlerinin nereden geldiğini öğrenmiş olduk. :) Bu serinin devamını istiyorsanız yorumda belirtebilirsiniz. Bizde sizler için diğer araba firmalarının isimlerinin nasıl bulunduğunu araştırıp yayınlarız.

0 yorum:

-->