Masum Görünümlü Kelebeklerin Bilmediğimiz Çirkin ÖzellikleriKelebekler hepimiz tarafından çok güzel ve hoş olarak bilinir. Çiçekten çiçeğe konuyor renkleriyle gözümüzü okşuyorlar. Ancak kelebeklerin bilmediğimiz yönleri de var.  İlki çoğumuzun kelebekleri sevme nedeni olan renkleri. Bu renkler bize çok büyük uyarı veriyor. Bir diğer nokta ise, kelebeklerin bilmediğimiz gizli yaşamları.

Gelin son araştırmalar sonucu bulunan kelebeklerin gizli yaşamı hakkında detaylara göz atalım.


Zebra uzunkanat kelebeğini ele alalım mesela. Bu kelebek gerçekten de çok hoş görünüme sahip bir kelebek. Hatta 1996 yılında Amerika eyaletlerinden Florida'nın sembolü haline gelmiş bir kelebek.


Zebra Uzunkanat Kelebeği
Oysa bu masum kelebek oldukça zehirli. Ayrıca tırtıl döneminde kardeşlerini yiyen bir hayvan. Fakat bu özellikleri pupa tecavüzü adı verilen özelliği yanında masum kalır.

Pupa, kelebekte koza aşamasından yetişkinlik dönemi arasındaki döneme deniyor. Yani pupa aslında bir kelebek.

Kozadan çıkmaya çalışan dişi kelebeğin etrafı, erkek kelebek çetesi tarafından sarılıyor. Kelebekle çiftleşebilmek için erkek kelebekler kavga edip kazanan dişi kelebekle çiftleşiyor. Ancak çiftleşmek için o kadar sabırsızlanıyor ki, kozayı klasper denilen organıyla yırtarak dişi kelebek henüz kozadan çıkmadan çiftleşiyor.

                                       İşte Pupa tecavüzü sırasında yaşananlar.


Bir başka kelebek türü olan beyaz şeritli paşa kelebeği de, ağaçtan akan fermante öz suyunu içerek yavaş yavaş sarhoş olur ve yanına başka bir beyaz şeritli paşa kelebeği gelir ve sarhoş kelebek resmen bar kavgası başlatarak havada birbirleriyle kavga etmişler. Kavga ise kaybeden kelebeğin havada kanatları koparak ölüp yere düşmesiyle son bulmuş. Yani kelebek bildiğin sarhoş olup bar kavgası başlatmış ardından içlerinden biriside ölene kadar dövüşmüşlerdir.

Bu uydurma bir hikaye değil Entomolog, Dino Martins'in Kenya'nin Kuzey Nandi ormanlarında rastladığı gerçek olaydır.
Kelebek ve taze dışkı arasında sakın girmeyin. Çünkü bitkiden alamadıkları tuzları ve aminoasitleri taze dışkıları hortumları yardımıyla açarak mideye indiriyorlar.
Ayrıca kelebekler bazende Çamur banyosu yapmakta, ölü hayvanın tadına bakmakta ( yani ölü hayvanları bile yemektedirler) ter yada göz yaşı içen kelebek sürülerini de görebilirsiniz.

Hatta; (bakın bu çok ilginç) kelebek daha tırtılken bile neler yapıyor karıncalara. 
Maculiena ribela kelebekleri karıncaları kandırarak kendi yuvasına götürüyor ve yavrularını karıncalara beslettiriyor. Nasıl mı ? 
Maculiana kelebekleri kraliçe karıncanın seslerini taklit ederek karıncalara hükmediyor ve karıncaları kendi yuvasına getiriyor. Ardından karıncaların getirdiği besinlerle besleniyorlar. Bazen yiyecek az olduğunda kelebek kendi seçtiği karıncaları kurban ederek karnını karıncalarla doyuruyor.


Şimdi kelebeklerin yaptıkları 7 çirkinliğe bir daha bakalım:

- Sarhoş olmak
- Göz yaşı içmek
- Pupaya tecavüz etmek
- Dışkı yemek
- Et yemek
- Kavga etmek
- Karıncaları kandırmak

Yanlış anlamayın, kelebekleri severim ama bu yaptıkları çirkinlikleri görmezden de gelemem doğrusu. Kelebekler özünde böyle hayvanlar işte, kelebekleri sadece o çiçekten o çiçeğe konan, 1 gün yaşayıp ölen ( evet hayatları çok kısa ama 1 gün değil bazen 1 hafta bazen 1 ay), ortalıkta uçuşan varlıklar olarak bilmeyin. Onlarında neler yaptığını öğrenin diye bunları araştırıp sizinle paylaştım. Umarım beğenmişsinizdir. Yazımı güzel bir kelebekle kapatayım bari :))1 yorum:

-->