Neden Kadeh Tokuşturuyoruz ?


Belkide çoğumuzun hiç düşünmeden yaptığı bir şeydir kadeh tokuşturmak. Ancak baktığınız zaman çok anlamsız geliyor insana bu olay. Hayır yani ne gerek var, içki tokuşturunca ne oluyo yada neden tokuşturuyoruz da başka bir şey yapmıyoruz hiç merak ettiniz mi ? 


İnsanların en çok uyguladığı faaliyetlerden birisidir içki içmek. İçki içenlerin hepside bakın bir kısmı demiyorum hepside kesin yapmıştır o tokuşturmayı. Ama hiç birimiz düşünmemiştik anlamını. acaba neden içkiyi tokuştururuz diye.

Aslında bu konunun tek bir cevabı yok. Ortaya atılan iki teori var. 

Bunlardan ilki;

İnsanların beş duyu organını tatmin amacıyla şarap kadehini sofrada çın sesiyle tokuşturmak. Şarabın rengini görme; diliyle tat alma; burunla koklama; eliyle dokunma, ve çın sesiyle işitme. Şarap bütün duyguları tatmin eder anlamını taşır. Yani Şarap yapacağı her şeyi yapıyo dört duyumuzada hitap ediyo kokusuyla, tadıyla, rengiyle ve elimizle dokunarak hitap ediyo zaten şarap, bizde bari kadehlerimizi tokuşturalım da beş duyumuza da hitap etsin bari diye düşünmüş olabilirler.


İkincisi ise;


Antik çağlarda düşmanını evine davet edip içkisine zehir katmak doğal sayılıyordu. Durum böyleyken insanlarda haliyle ev sahibi de içkinin zehirsiz olmadığını kanıtlamak için kendi içkisini havaya kaldırır ve misafirin içkisinden birazını kendi içkisine boşaltırdı. Daha sonra ev sahibi de misafirde aynı anda içkilerini içerlerdi. Böyle durumlarda misafir, ev sahibine güvenini göstermek için ev sahibi kadehini havaya kaldırınca kadehe hafifçe vururdu. Bu durumda misafirin ev sahibine olan güvenini temsil ederdi.Ne kadar doğru bilinmez ama ikisi de mantıklı geliyor kulağa. Sonuçta kadeh tokuşturmak saçma görünse de eğlenmek için bire bir. Öyle ki sadece içki değil, insan içtiği çoğu şeyi artık tokuşturuyo şakadan da olsa. Hayatımızda önemli yer edinmiş olan kadeh tokuşturma olayı için iki büyük teori bunlardı arkadaşlar. Sizce hangisi daha mantıklı ? İlk teorimi, İkinci teorimi ?

Haaaa unutmadan, arkadaşlar paylaşmamızı istediğiniz konu varsa yorumlarda belirtebilirsiniz. Bide bizi sosyal medya hesaplarından da takip ederseniz tadından yenmez. Neyse uzatmayalım bir sonraki yazımızda görüşürüz... :)

0 yorum:

-->