WWE Nedir ? WWE Kuralları ve WWE Klavuz !!!Merhaba arkadaşlar. Benim dönemimde yaşamış insanlar için WWE namı değer Amerikan Güreşi hayatımızın olmazsa olmazıydı. Öyleki bir dönem Flash TV'yi sırf  WWE yani Amerikan güreşi için izlerdik, düşünün artık WWE'nin hayatımızdaki yerini. Fakat WWE yi bilen kadar bilmeyende var. Bu içerikte WWE hakkında rehber bir içerik olacak. WWE hakkında bilmediğimiz hiç bir şey kalmayacak kısacası.Lafı uzatmadan geçelim. Bakalım neymiş bu WWE !

 1. WWE Nedir ?
WWE (World Wrestling Entertainment) Türkçe anlamı Dünya Güreş Eğlencesi olan Profeyonel bir güreş şirketidir.İçinde senaristlerin barındığı haftalık hikayeler şeklinde ilerleyen içinde hem gerçeklik hemde sahtelik barındıran olaylara senaristler ve yöneticiler tarafından yön verilen insanları eğlendirmek için kurulan bir şirket diyebiliriz.Kendimde dahil bir çok kişi ilk zamanlarında izlerken olayların gerçek olduğunu düşünmüştür fakat olaylar yazarlar tarafından planlanıyor ve profesyonel güreşçiler'de bu olayları ring içi ve dışında profesyonel bir biçimde oynuyorlar diyebiliriz.Maç sonuçları da önceden yazarlar tarafından belirleniyor.Kısacası WWE, profesyonel güreşçilerin ring içinde dövüşüyor gibi yapıp senaryo gereği bir güreşçinin diğerini yendiği bir spordur. Sahte dövüş gibi birşey ama ne yalan söyleyeyim bayağı güzel. :)

Şimdi WWE içinde kullanılan bazı terimlerin açıklamasını yapalım.

WWE Terimleri;
 1. Face Karakter:Face karakter güreş dalında iyi karakter anlamına geliyor.Yani face olan güreşçi iyi rolü oynuyor.
 2. Heel Karakter:Heel karakter güreş dalında kötü karakter anlamına geliyor.Yani heel olan güreşçi kötü rolü oynuyor.
 3. Tweener Karakter:Hem heel hem face karakter gibi görünen güreşçilere Tweener deniyor.
 4. Feud:İki güreşçi arasında gerçekleşen kapışmalara,olaylara ve hikayelere feud deniyor.
 5. Push:Aslında güreşçilerin bir anda yükselerek kemer alacak konuma gelmesine push deniyor.Sheamus'un sakatlıktan dönüp Money In The Bank kazanması buna bir örnektir.
 6. Overrated Güreşçi:WWE tarafından aşırı abartılmış güreşçilere Overrated deniyor.
 7. Jobber:Güreşçiler arasında düşük konumda olanlara deniyor.Yada bir anda çok iyiyken birden bire dibe vuran güreşçilerede denebiliyor.
 8. Main Event Güreşçi:Orta kalite veya orta kalitenin üstü güreşçilere denir.
 9. Dark Maç:Dark Maç şovlardan sonra kameralar kapalı iken yani TV başında ki seyircilere izletilmeyen sadece arenada ki kişilerin izleyebildiği maçlardır.
 10. Gimmick:Güreşçilerin oynadığı karakter ve içinde yansıttığı role gimmick diyebiliriz.Örnek olarak Undertaker'ın yansıttığı ölümcül karakter.Kane'in zamanında yansıttığı canavar karakteri.Bray Wyatt'ın şuanda yansıttığı gizemli karakter.Bunlara bir çok örnek daha verilebilir.
 11. Roster:Tüm güreşçi kadrosuna roster deniyor.
 12. Debut:Herhangi bir güreşçinin ana şovlarda ilk kez görünmesi maç yapması vs. gibi olaylara debut deniyor.Bir nevi ilk görünüş ilk maç diyebiliriz.
 13. Brand:Eskiden Raw ve Smackdown'un kendine ait güreşçileri vardı ikiside bir nevi takım gibilerdi.Genelde Raw'da ki güreşçiler Smackdown'da,Smackdown'da olan isimler ise Raw'da şova çıkmazdı.İşte bu duruma brand deniyordu.Fakat artık tüm güreşçiler hemen hemen tüm şovlarda gözüküyorlar.Bu durumdan ötürü artık brand kavramı kalmadı.
 14. Draft:Brand kavramının olduğu dönemlerde güreşçilerin brand değiştirmesine draft deniyordu.Yani Raw'da ki bazı isimler Smackdown'a,Smackdown'da ki bazı isimler ise Raw kadrosuna geçiyordu.Bir nevi futbolda ki transfer gibi oluyordu.Fakat brand kavramı olmadığı için uzun süredir Draft olmuyor.
 15. WWE Live Event:WWE'nin çeşitli ülkelerde düzenlediği şovlardır.Bu şovlar TV'de yayınlanmaz.Sadece oradaki seyirciler tarafından izlenebilir.WWE haftalık şovlarını genelde amerika çevresinde gerçekleştirir ve TV'de yayınlanır.Live Event ise WWE'nin genelde her sene yaptığı ülkelere özel gerçekleştirdiği şovlardır.Örneğin;Katar,Türkiye,Meksika vb. ülkelerde yapılması.
 16. WWE'nin Haftalık Programları Ve Yayınları !!!
 17. Evet gelelim yayınlara ve programlara bunlarla ilgilide bir çok kişi bize mesaj yoluyla ulaşıyor.Umarım yazacağım bu bilgiler sizleri en iyi şekilde aydınlatacak.
 18. Monday Night Raw:Raw Şov'u WWE'nin ana şovu diyebiliriz.Canlı yayınlanıyor.Türkiye saati ile Pazartesi gece saat 03:00 itibariyle başlıyor.Saat 06:00 da ise son buluyor.
 19. Main Event:Main Event şovu çekimleri daha önceden yapılan ve salı günleri bant olarak yayınlanan orta seviyedeki güreşçilerin maç yaptığı üç veya dört maçtan oluşan şovdur.
 20. NXT:NXT şovu bir nevi WWE'nin altyapı şovudur.Burda güreşçiler eğitilerek daha sonra ana şovlara yükselirler.Şov çarşamba günü yayınlanıyor.Ve WWE Network üzerinden izlenebiliyor.
 21. Smackdown:Smackdown şovu Raw'dan sonra ki önemli şovlardan birisidir fakat şuan ki durumda sanırım bunu söyleyemeyiz.2000-2008 arasında Raw ve Smackdown arasında büyük bir çekişme vardı.Artık durum böyle değil bir çok kişi sadece Raw'u takip ediyor.Smackdown şovu yaklaşık bir buçuk saat sürüyor önceden çekiliyor ve bant yayın olarak perşembe günleri yayınlanıyor.
 22. Superstars:Genelde jobber isimlerin çıktığı WWE'nin en düşük seviyeli şovu diyebiliriz.Sadece iki maç gerçekleşir.Önceden çekilerek cuma günleri bant yayın olarak yayınlanır.
 23. Total Divas:Sezonluk olarak WWE bayan güreşçilerinin özel hayatlarını konu alan Reality Şovudur.Salı Günleri WWE Network üzerinden yeni bölümleri izleyebilirsiniz.
 24. PPV (Royal Rumble,WrestleMania,SummerSlam vs.):PPV genelde her ay içinde bir kere pazar geceleri gerçekleşen özel şovlara deniyor.Bu şovlar her zaman canlı yayınlanıyor.Türkiye saati ile 03:00'da başlıyor ve 06:00'da son buluyor.Şov sadece canlı olarak yabancı kanallarda ve WWE Network üzerinden izlenebiliyor.Royal Rumble,WrestleMania,SummerSlam,Survivor Series WWE'nin en önemli PPV şovlarıdır.
 25. Royal Rumble Maç:30 kişinin belli aralıklarla ringe gelerek dövüşmesi Royal Rumble'ın genel anlamıdır.Bu kişiler en son güreşçi kalana kadar birbirlerini elemek zorundadır.Elemek için ise ring iplerinin en üstünden rakibini ring dışına yollamalıdır.Orta veya alt iplerden dışarı düşen güreşçi elenmemiş sayılır.Ayrıca üst iplerden atılmasına rağmen ayağı yere temas etmeyen güreşçide elenmemiş sayılır.Bu 30 kişinin ringe geliş sırası ise WWE tarafından belirlenir.Bu şekilde en son ayakta kalan kişi Royal Rumble maçını kazanmış olur.Ve Royal Rumble maçını kazanan kişi WrestleMania şovunda ana kemer maçına çıkmaya hak kazanır.
 26. Money In The Bank Maç:İçinde ana kemer için kontrat bulunan çantanın yukarıda asılı olarak bulunduğu ve güreşçilerin bunu alabilmek için güreştiği maç türüdür.Bu çantayı kazanan kişi istediği herhangi bir zaman çantasını ana kemer kazanmak için kullanabilir.
 27. Vacant: Boşa çıkartılan, sahibi olmayan şampiyonluk.
 28. DQ:Maç sırasında maç kuralları dışında uygunsuz bir hareket yaparak diskalifiye olmak.
 29. Cash In:Elinde Money In The Bank çantası bulunan kişinin herhangi bir zaman diliminde çantasını kullanmasıdır.

Evet arkadaşlar WWE hakkında detaylı rehber oluşturduk. İnşallah faydalı olmuştur. Daha fazla içerik için bizi takip etmeye devam edin.0 yorum:

-->