APPLEIN 5 KARANLIK SIRRI

                              APPLEIN 5 KARANLIK SIRRI
Apple bildiğimiz gibi dünyaca ünlü biir elektronik markadır . Bilgisayarları olsun telfonları olsun fazlasıyla ilgi görmekle birlikte satışa çıktıkları ülkede hemen tükenen muhteşem ürünlerdir . Peki Apple bu kadar iyi elektronik cihazları yaparken bunların güvenliğinin sağlanması ve diğer ürünlerin bilgilerinin saklaması için yaptığı bazı karanlık sıralara ulaştık desek ne dersiniz ?  

Apple'da kendini ve geleceğini korumak zorunda ve bu kadar çok rakip bulunan bir sektörde bunu yapması için bir kaç önlem alması içten bile değil .

Peki sadece bu mu tabi ki de hayır haberimizde Apple ile ilgili 5 büyük sırrı açıkladık . İşte karşınızda apple'ın 5 büyük sırrı.5 - GİZLİ POLİS TEŞKİLATI 


Apple geçtiğimiz yıllarda yepyeni bir ekip kurdu. Apple eski iyi ajanları ve bu konuda deneyimli insanları toplayarak kendi için bir sadakat ti mi hazırdı . Bu timin amacı Apple'ın üzerinde çalıştığı projeler ve piyasaya sürmek üzere olduğu ürünler hakkında her hangi bir sızma olmamasıdır .Fakat esas amacı ise şirketin diğer çalışanlarını kontrol etmektir . Apple da çalışan tüm insanların tüm konuşmalarını , mesajlaşmalarını her dakika ne yaptıklarını kontrol ederek şirket çalışanlarından bilgi sızmaması için elinden geleni yapan bir timdir . Ayrıca normal çalışanlar arasından bir kaç köstebek seçmişlerdir ve herhangi bir şüphelenme davasında köstebeklerden alınan talimatlarla şüphelenilen kişi sorguya çekilmektedir . Bu timin yetki alanı oldukça fazladır . Bir keresinde Apple ile ilgili bir bilgi çalındığında polis kılığına giren tim bir kişinin evini basıp arama yapmıştır. 4 - FABRİKALARINDA ÇALIŞANLARIN ARTAN İNTİHAR OLAYLARI


İşçiler çok ağır şartlar altında çalıştırılmaktadır . Uzun mesai ve kötü muameleye marus kalan çalışanların intihar olayları fazlasıyla artmıştır . Aylık sadece Türkiye parasıyla 400 tl para kazanmaktadırlar . Yakın zamanda bir fabrikasında 18 kişi intihar girişiminde bulunmuş 14'ü ise bunu başarıp ölmüştür . 3 - ÜRÜNLERİNDEKİ KANSEROJEN MADDELER 


2010 yılından itibaren Apple fabrikalarında çalışan 14 işçinin kan kanserine yakalanması , bunlardan ise 5 inin hayatını kaybetmesi çalışanların risk altında olduğunu ortaya sermektedir . 

Uzmanlar bu konuda Apple ürünlerinin yapımında kullanılan 2 kimyasalın neden olduğunu düşünmektedir . 


2 - KAÇAK MADDE KULLANIMI 


Kalay Apple üretiminde kullanılan en önemli madenlerden biridir .Apple ise bunu Endonezya dan kaçak bir şekilde elde edildiği düşünülüyor . Bunu araştırmak isteyen gazeteciler Endonezya 'ya gidiyor ve karşılarına çocuk işçilerin tedbşr alınmadan çalıştırıldığı çıkıyor . Her an göçük altında kalma ve kanser olma tehlikesi ile çalışan çocuklar tüm gün kalay çıkarmak için çalışıyor . 
Gazetecilerde burada çıkarılan kalayları satan kaçakçıların peşine düşünce ortaya çıkan şey , bu kalayın Apple'a çalışan dökümhanelere sattıltığı yani Apple a sattığı ortaya çıkıyor. 


1 - VERGİ KAÇAKÇILIĞI Apple şirketi 2013 yılında 44 milyar dolarlık bir vergi kaçırma suçlamasıyla şok oldu . Daha sonra ise bu suçlamaların doğru olduğu ortaya çıktı . Apple parasının hepsini aynı yerde saklamayıp ayrı ayrı saklamasıyla yaklaşık 44 milyar dolarlık bir vergi yükünden kaçmıştır . Apple dışardaki parasının çoğunu İsviçre ve İrlanda'da tutmaktadır . 


0 yorum:

-->