COUNTER - STRİKE HAKKINDA 5 ÖNEMLİ BİLGİ

                       COUNTER - STRİKE HAKKINDA 5 ÖNEMLİ BİLGİ

Counter - Strike 1999 yılında Minh Le ve Jess Cliffe tarafında üretilmiş bir bilgisayar oyunudur . Oyunu yaparken düşünceleri şuydu Teröristler ile Anti-Teröristlerin çatışabileceği ve taktiklere dayalı bir oyun yapıp tüm dünyanın bu oyun çevresinde toplanmasıdır . Ki bunu da başardılar oyunu oynayanlar çok ama çok beğeniyorlardı . Her gün yeni fikirlerle oyunun kurucularına ulaşıp oyunu geliştirmelerinde çok yardımcı oluyorlardı . O kadar çok oynanıyordu ki oyun sayısı bir hayli yüksekti .Kurucular bu kadar hızlı zamanda bu kadar yoğun ilgiyi beklemiyordu ve çok şaşkındı . 

Oyuncular kendileri oyun haritası oluşturup geliştiricilere yolluyordu . Geliştiriciler de memnuniyetle bu planları alıp oyunu geliştiriyordu . Valve tarafından geliştiricilik patenti alınan Counter'in gelişmesinde oyuncuların payı büyük . 

Oyuncular bununla da kalmayıp kendi kafalarından çizdikleri oyun haritalarını yine oyun geliştiriciye yolluyordu ve oyun geliştiriciler hazır planlarda ufak oynamalarla bu planları oyuna sürüyordu . Hepimizin bir çok kez oynadığı Dust haritası da oyuncuların hazırladığı ve oyun geliştiricilere sunduğu oyun haritalarındandır . 

Şimdi gelelim Counter - Strike hakkında bilinmeyen veya çok az bilinen 5 bilgiye . İsterseniz başlayalım , işte karşınızda Counter - Strike hakkında 5 önemli bilgi .                                    5 - DİĞER OYUNLARDAN ALINANLAR Günümüzde Counter - Strike'nin en son hali olan CS : GO yani Counter Strike Global Offensive Steam da en çok indirilen oyunlar arasında 2. sırayı almıştır . Fakat CS : GO da bazı şeyler  Left 4 Dead oyunundan alınmıştır . Oyundaki haritaların bir çoğunda Left 4 Dead da olan haritalarla benzerliği dikkat çekmektedir . Oyun haritaları bire bir aynı değil fakat bu iki oyunu da oynayanlarda % 95 i bu haritaların bir kopya olduğunu çok rahatlıkla anlamakla birlikte bazıları bundan rahatsızlığını dile getirmiştir .                                    4 - OYUNDAKİ BOTLARIN İSİMLERİ 


Bildiğimiz gibi Counter - Strike de botlara karşı oynayabileceğimiz bir oyun seçeneği bulunmaktadır. Bu seçeneğin de içinde seçenekler bulunmaktadır . Zor , normal ve kolay olan bu seçenekler botların oynama seviyesini göstermektedir .Ve bu botların isimlerinin bazıları gerçek insanlardan alınan isimlerdir . 

Zor modda oynanan Gabe isimli bot Counter - Strikenin geliştiricisi olan Valve'nin kurucularından Gabe Newell'in ismini taşıyor . 

Dust ve Dust 2 nin oluşturucu olan Dave ismi de zor botlar arasında yerini almaktadır . 

Normal moddaki Chris isimli bot Aztec , İnferno , Frantıc oyun haritalarının oluşturucusunun ismidir.

Ve tabi ki de en zor modda ki botların ikisinin ismi Oyunun kurucuları olan Minh ve Cliffe nin ismini taşımaktadır . 

                                                           3-  GOOSE YAZISI 
Dünyanın % 90 ının oynadığı Dust 2 oyun haritasında A bölgesi diye adlandırılan bomba kurma ve imha etme alanında Duvada bir Goose yazısı bulunmaktadır . Bunun nedeni ise oyunun kurucularından Minh sanal ortamda gooseman Nikini kullanmaktadır . Yani kendi kurduğu oyunun bir köşesine kendi nikini yazıp herkesin görmesini amaçlamıştır . 

                                                  2 - RADYO KOMUTLARI


Oyunda hepimizin bildiği gibi radyo komutları vardır . Bomba haritalarında bombanın kurulduğu veya imha edildiği , hangi takımın kazandığı , yardım çağrısı gibi radyo komutları vardır .  İşte bu radyo komutlarını seslendiren kişi oyunun kurucularından Cliffe ' tir . 

Couter - Strike Global Offensive de ki seslendirmeler ise yine aynı kişi tarafından seslendirilmiştir . Ama bir çok ses değişikliğe uğramıştır , fakat değişmeyenler de vardır . Oyun sonunda hangi tarafın kazandığını bildiren sesler de bir değişiklik yapılmamıştır .  


                  1- KENDİ OKULUNUN OYUN HARİTASINI YAPAN ÖĞRENCİ 
2007 yılında Texas'ta kendi okulun Counter - Strike oyun haritasını yapan bir öğrenci okulundan atılmıştır . Bu okul bir katliam da 32 kişinin öldürüldüğü okul ile aynı okuldur . Bu katliamdan etkilenen oyun haritası sahibi öğrenci çok korkmuştur ve bir şekilde okulu savunmak istemiştir . Bunun yoluna bulan öğrenci okulun oyun haritasını yapıp teröristlere karşı oyunda savaşacaktır . 

Fakat okul yönetimi bu olayı duyunca çok öfkelenip durumu polise bildirdi . Polis okul yönetimini haklı buldu . Çocuk hapse girmedi ama okuldan atılıp başka bir okula yerleştirildi . Çocuğun tek amacı okulunu bir şekilde teröristlere karşı savunmaktı fakat okul yönetimi bunu anlayamadı .
0 yorum:

-->