DÜNYADAKİ EN BÜYÜK RAKİP MARKALAR

DÜNYADAKİ EN BÜYÜK RAKİP MARKALAR
Dünya üzerinde bir çok ticaret sektörü var . Her sektör de yeni açılan firmalar , açılmış olup da gelişmekte olan firmalar ve çok büyük firmalar bulunmaktadır . Durum böyle olunca ister istemez rekabet ve öne çıkma istediği doğmaktadır . Ama bazı rekabetler o kadar ilgi çekicidir ki dünya üzerinde bunun farkında olmayan insan sayısı bir hayli düşüktür . Peki bu rekabetler adil mi ? tabi ki de değil . Yani bazıları olabilir ama çoğu adil değil . Peki adil olmayan rekabet nasıl devam eder ? Büyük olan şirket küçüğü yutar ve yoluna devam eder . Genel de böyle olmuştur . Zaten bunun aksinin yaşandığı firma rekabetlerini tüm dünya duymuştur . Steve Jobs'un hayatının anlatıldığı filmde Bill Gates'le arasında geçen telefon konuşmasında bize yansıtılan olayda da bunu açıkca dile getirmişlerdir . 

Dünya da bu kadar fazla sayıda pazar sayısı ve bu kadar fazla çeşitlilik varken bu pazarlar da ki en büyük pay kimin ? en çok pastadan pay alanlar kimler ? İşte bu soruların cevaplarını sizler için araştırdık . Karşınızda dünyadaki en büyük rakip markalar . 


     FIFA - PESFIFA ve PES oyunları yıllardır süre gelen büyük bir rekabet içindedir . Bu oyunların sahiplerinin dışında oynayanlar ve hayranlar arasında da büyük bir rekabet vardır . İki tarafta karşı tarafın kusurlarını söylenip durur . FIFA oynayanların genel sözü PES tam bir çocuk oyunu çok basit ve çok saçmadır . FIFA oynayanlar FIFA'nın PES'e göre çok daha zor olduğunu ve daha gerçekçi olduğunu iddia ederler . PES oynayanlar ise bunu asla kabul etmezler . Ülkemizde ise bu iki oyunu da oynayan sayısı bir hayli fazladır . Dışarı da ki Playstation salonlarında genellikle PES oynandığı gözlenmektedir . Bakalım bu büyük rekabetin bir kazananı olacak mı ? Olacaksa kim olacak ? Hep birlikte buna şahit olacağız . Benim fikrimi soracak olursanız bu rekabet asla bitmeyecek ve bir bilgisayar manyağı bu iki oyununda daha gelişmişini yapıp bu firmaları tarihe gömecek veya onlarla bir anlaşma yapacak . COCA COLA  -  PEPSİ


Coca Cola ve Pepsi hepimizin bildiği ve tadına baktığı iki büyük içecek firmasıdır . Tüm dünyada kendini ispatlamış olan bu iki firma arasında da büyük bir rekabet vardır . Coca Cola'nın artık sembolleşen kırmızı araba reklamlarına karşılık , sürekli değişik reklamlar üretip bu reklamlarda rakibini bile kullanan Pepsi bir cevap vermek istemiştir . Sadece reklamlarından bile birbirlerine rakip olduğu anlaşılan bu iki firma arasından şu an da hangisi önde derseniz tabi ki Coca Cola derim . Dışardan da gözlendiği gibi ortaklarının bile dünyanın en zengin insanları arasında yer alan Coca Cola bu alanda bir numara gibi duruyor . Fakat bu alanda onun sırasını almaya tek aday firma da tabi ki Pepsi . Pepsi de Coca Cola gibi reklamlara o kadar önem veriyor ki bilinirlik seviyesini her geçen gün artırıp büyük bir kitleye çoktan ulaşmış durumda . Bu rekabetin geleceği hakkında ise net bir şey söylemek çok güç çünkü Pepsi çok iyi ilerleyen müthiş bir firma sonucun ne olacağınız kestirmek oldukça güç . BURGER KING  -   MC DONALD'S

Yemek sektöründe yer alan bu iki büyük firmayı da duymayan yoktur . Neredeyse her ülkede bulunan ve bilinen firmalardır . İkisininde hakkında olumsuz bir çok yazılar ve videolar bulunmaktadır . Fakat görünen o ki bu durum insanların pek de umurunda değil .  Etlerde eşek ve at eti kullanmak olsun hazırlandığı yerlerin pisliği olsun bir çok video ve görsel paylaşımların maximum seviyeye ulaştığı zamanlarda bile bu iki firma da harıl harıl satış yapmaya devam ediyordu . Ülkemizde Burger KING'ın üstünlüğü söz konusu ama fark çok az . Daha çok yerde olan ve daha çok satılan BURGER KING ürünleri ama yine de aradaki fark oldukça az . 
MİCROSOFT  -  APPLE


Günümüzde bu iki firmadan da haberi olmayan insanların yaş ortalaması 60 - 80 arasıdır . Onlar da kesinlikle duymuş ama haberleri yoktur . Teknolojinin her geçen gün hızla büyüdüğü dünyamızda bu iki firmayı duymamak imkansız . Apple ürünleri artık bir zenginlik ve üstünlük sembolü olarak bile algılanmaya başlamıştır . Her yıl yeni ürünlerini piyasaya süren Apple kapış kapış satılmakla beraber üst tabakaya hitap eder gibi durmaktadır ama çok büyük bit oyunun olduğu bu olayda aslında bir çok kişi Apple kullanmaktadır . Apple öyle büyük bir pazarlama yapmıştır ki Apple kullanan herkes bilinçaltın da kendini diğer insanlardan üstün görmektedir . Apple telefonlarının biri aradığında çalan iki farklı sesi de buna örnektir . Sadece iki seçenek vardır ve ikisi de çok bilindiği için biri sizi aradığında Apple kullandığınızı çevrenizde ki herkes anlamaktadır . Çok ama çok büyük bir pazarlama tekniğidir . Bulan kişi kesinlik bir dahidir ve bu kişinin ismi Steve Jobs'dır . Microsof ise sahibiyle bile büyük bir firmadır. Dünyanın en zengini olarak gösterilen Bill Gates'in sahibi olduğu Microsoft teknoloji alanında Apple ile büyük bir rekabet içerisindedir . Windows ürünleri de Microsoft'a ait olduğundan Microsoft ürünlerini kullananların sayısı Apple kullananlardan daha fazladır . Bu da Mİcrosoft'un daha geniş bir kitleye hitap ettiğini ve şu anlık daha büyük bir firma olduğunu gösterir ama bana göre çok dengeli bir rekabet ve kazananı olmayak gibi duruyor . 

0 yorum:

-->