DÜNYANIN EN ZEKİ 7 DOLANDIRICISI

 

                                                   DÜNYANIN EN ZEKİ 7 DOLANDIRICISIArkadaşlar bilindiği gibi dünya üzerinden şimdiye kadar bir çok dolandırıcı geçmiştir. Bu dolandırıcıların her yeni hileleri büyük şaşkınlık yaratmakla beraber daha yeni fikirlere de yol açmıştır. Bazıları profesyonel hırsız , bazıları insanları çok kolay kandıran dolandırıcılar bazıları ise bir çok şeyi birarada yapan ama bunu asla belli etmeden işlerini bitiren insanlardır.

Bu dolandırıcıların birçoğu ise 180o lü yıllarda boy göstemiştir. Çünkü o yıllarda dolandırıcı olmak çok daha kolay ve zahmetsizdi. O zaman ki numaralarını şimdi sergilemeye kalksalar ikincü gün hepsi anlaşılır. Gerçi günümüzde de fazlsıyla dolandırıcı var fakat bunları daha bilmediğimiz için 100 yıl sonra başka bir arkadaş kişisel bloğunda yazar inşallah .

Şimdi bu dolandırıcılar arasından en bilinen ve en büyük vurgunları yapmış 7 kişiyi seçip sizler için araştırdık . Bu kişiler öyle şeyler yapmış ki okuyunca gözlerinize inanamayacaksınız , çok ama çok şaşıracaksınız. İşte karşınızda gelmiş geçmiş en büyük 7 dolandırıcı ve yaptıkları inanılmaz işler . 7                                                                 SÜLÜN OSMAN
Sülün Osman çok yaratıcı bir dolandırıcıdır. Hefinde İstanbul'a yeni gelen ve şehri tanımayan saf' insanlar vardır. Komik bi şekilde bu insanlara İstanbul'un bazı yerlerini satar veya kiraya verirdi.

Tramway , Galata Kulesi , kent meydanlarındaki saatler , şehir köprüleri , büyük binalar gibi kamu mallarını İstanbul'a yeni gelmiş saf tüccarlara satarak veya kiraya vererek onları dolandıran bir dolandırıcı olan Sülün Osman baya yaratıcı ve fazla özgüvenli bir dolandırıcıymış. Sülün Osman'ın ikna kabiliyetini anlamak için ise size şu örneği vermek istiyorum , bazı insanlar kamu mallarını alırken parası çıkışmaz ise onlara taksitle satıp , her ay parasını almaya devam edermiş. Bu süre içinde o adam oranın kendine değil de kamuya ait olduğunu anlamasın diye ne yaptığı konusunda ise bir bilgi bulunmamaktadır.


6                                                            GREGOR   MAC GREGOR
İskoç bir asker olan Gregor'da tarihin en büyükk dolandırıcılarındandır. 1800'lü yıllarda Portekiz ve İspanya kolonileriyle savaşan bir askerdir. 1820'de tüm savaşı bitmiş ve ülkesine dönmüştür.Ülkesine döndüğünde ise büyük bir boşluğa düşen Gregor ne yapsam diye düşünürken aklına müthiş bir fikir gelir. Poyais adını verdiği hayali bir ülkeyi fethettiğini söyleyerek herkesi kandırır. Bu ülkesin prensi olduğunu ve bu ülkenin bir çok güzellikle dolu olduğunu tüm çevreye anlatır. Üstelik üşenmeyip Poyais adını verdiği hayali ülke için 350 sayfalık bir rehber kitap hazırlayan ve daha sonra kendi imzasının bulunduğu Poyais Dolarını basan Gregor bu ülkenin çok ama çok kıymetli madenlere sahip olduğunu belirtmiştir. Sahte haritalar düzenleyip hayali ülkeye değişik biçimler vermiştir. Tüm bu uğraşlarının sonucunda ise bu ülkeyi 200.000 sterline satmayı başarmıştır.

Daha sonra bir çok kişi pasaport alıp Poyais'e gitmek isteyince yalanı ortaya çıkmış ve yakalanmıştır.Tabi yakalanması hoş değil çünkü en zeki 7 dolandırıcıyı yazıyorum. Yerinde olsam sattıktan sonra bambaşka bir yere gidip kendimi zengin biri olarak anlatır ve İsveçli olduğumu kimseye söylemezdim . Bu sayede o günün şartlarında beni bulmaları imkansız hale gelirdi .Zeka meselesi işte .


5                                                                 GERD HEİDEMANNGerd heidemann ise yanlış kişiye bulaşmıştır. Ama sonucunda büyük paralar kazanmıştır. Arkadaşlarıyla beraber Adolf hitler'in sahte günlüğünü yazıp Sten dergisine 6 milyon dolara satmıştır. Bence zekice bir hareket hatta olağanüstü zekice bir hareket Adolf hitler'in buna itiraz edemeyeceğini düşünürsek daha da mantıklı hale geliyor. Bazı ünlü yazarları bile ikna etmiştir. Günlükte bir çok yazım hatası ve imla kural hatası olmasına rağmen o kadar iyi bir satış uzmanıdır ki herkesi ikna edip 6 milyon doları kapmıştır.,
4                                                              WİLLİAM THOMPSONWilliam thompson oldukça şık giyinir ve kendini zengin gösterirdi . Kurbanların uyguladığı taktik ise şöyleydi . Aşırı güçlü ikna edici kabiliyeti ile insanları onlarla daha önceden tanıştığına ve beraber vakit geçirdiğine ikna ederek güvenlerini kazanıp daha sonra harekete geçmekti . Güvenlerini kazandıkları insanlardan bir günlüğüne paralarını veya değerli herhangi bir şeylerini ödünç alıp daha sonradan ortadan kayboluyordu.

Bu yöntem diğerlerine göre daha basit olmakla beraber bir açıdanda daha zordur. Çünkü çoğu insan aptal olsa gerek buna inanması için ama demek ki o kadar başarılı bir ikna ediciydi ki inandırıyordu . Şahsen beni inandıramayacağı için bana hafif geldi ama çok insanı kandırdığı için ve yakalanmadığı içinde listede 4. sırada olmayı hakediyor olsa gerek.3                                                                 GÜNEY ZOBUAva gideni avlamak tabidirinin vücut bulmuş halidir  Güney Zobu.  Yasadışı , ve yeraltı dünyasındaki işlerle ilgilenen insanları dolandırdığı için daha masum görünüyor. Güney Zobu'nun müthiş hikayelerinden biri şöyledir. Bir gün ABD filosu İstanbul'u ziyarete gelmiştir. Ve Zobu'nun hain planı devreye girmiştir. O gün Amerikan Subayı kıyafeti giymiş ve dönemin en ünlü yerlerinden Hilton'a gitmiştir. Ve orada gördüğü Süleyman Demirel'i kandırarak dakikalarca sohbet etmiştir.2                                                         FRANK ABAGNALE Jr.Frank dolandırıcılık serüvenine erken yaşta atılmıştır. Henüze 16 yaşında pilot olmadığı haşde bir şekilde kendini pilot olarak tanıtmış ve 26 ülkeye sahte uçuşlar düzenlemiştir. Bu uçuşları yaparkende 2.6 milyon dolar değerindeki sahte çekleri bozdurmayı başarmıştır.

Pilotluktan sıkılan Frank başka sahte bir kimlikle kendini doktor olarak tanıtmış ve daha sonra burdan da hukuk müşavirliğine geçmiştir. Zekasına fazlasıyla saygı duyulması gereken bir dolandırcıymış. Bütün bunları eğitim almadan yapması ve büyük paralar kazanması büyük şaşkınlık yaratıyor . Frank şimdi ise FBI 'da özel şirketlerin dolandırılmaması için çalışmaktadır. Gerçekten müthiş zekaya sahip bir insan ve dolandırıcı aynı zamandada bir FBI çalışanı . Yok artık dedirtecek bir insan , gerçekten yazarken bile büyük hayranlık besledim.


1                                                                EYÜPLÜ HALİTRumca ve Fransızca konuşabiliyordu. Oldukça şık giyinen oldukça da beyefendi bir insandı. Aynı zamanda da bir Girit göçmenidir. 1923'de İstanbul işgal altındayken  otorite boşluğundan istifade etmek istemiştir. Sahte belgelerle ve sahte eşyalarla bir binayı süslemiş ve oraya bir karakol görünümü kazandırıp kendini karakol komiseri olarak tanıtmıştır. Nezaret odasında psikolojik manipülasyonlarla zengin rumları korkutup onları soyuyordu. Yakalandıktan sonra ise serbest bırakılacağı son haftada yeni gelen bir mahküme hapishanedeki sobanın kendinin olduğunu söyleyip yüksek bir paraya onu satmıştır.

Eyüplü Halit'in numaraları 2. sıradaki Frank'a oranla daha zayıf görülebilir , fakat o işgal altındaki bir ülkede herkesin gözetimde tutunduğu bir ülkede bunları yaptığı için listede 1 numaradadır. Yazımızın sonuna geldik arkaşaşlar umarım beğenmişsinizdir , herkese iyi okumalar diliyorum.


0 yorum:

-->