KALİTELİ YAŞAMAK İÇİN NELER YAPMALIYIZ ?

           KALİTELİ YAŞAMAK İÇİN NELER YAPMALIYIZ ?

       Eminim ki hepimiz kalite yaşamak isteriz . Bunun için uğraşıp , bunun için efor harcarız.


Öncelikle iyi yetişmemiz için ailemiz bize özen gösterir. Kaliteli müzikler dinletir , güzel eğitici ninniler söyler , sayıları erkenden öğrenmemiz için çabalar . Daha sonra okula başlarız , en iyi okullara yollar , en iyi öğretmenleri en iyi arkadaşları önerir kısacası bizim için daha kaliteli olan ne varsa ister ve bunun için uğraşırlar.Lise için ise iyi bir liseye gitmek için dershaneye yollar , puanlarımızı kontrol ederler , bu iş üniversite için de devam eder. Ta ki iş bulana kadar , hatta ondan sonra da devam eder . Kısacası her şey her uğraş daha kaliteli , daha iyi bir hayat sürmektir . 


Bu anlattıklarım herkesin yaptığı veya yapmaya çalıştığı şeylerdir . Biz ise sizlere daha az yapılan ama yine herkes tarafından yapılması gereken şeyleri anlatacağız . Daha basit gibi görünen fakat hayat kalitenizi artıracak bir kaç öneri. Hadi başlayalım. 

Daha kaliteli bir yaşam sürmek için hayatınızda değiştirmeniz gereken şeyler öncelikle şunlardır.AZALTMANIZ GEREKENLER


- Yediğiniz yemeği 
- Yemeğin tuzunu 
- Çayın şekerini
- Kullandığınız eşyaları
- Harcadığınız parayı
- Boşa geçen zamanı
- Kafaya taktıklarınızı
- Kuruntularınızı
- Bilgisayar başında kaybettiğiniz vakti
- Telefonla harcadığınız vakti
- İnsanlardan beklentilerinizi
- Televizyon izlemeyi                   

                                   AZALTIN


Bunlar hayatınızda azaltmanız gereken olaylardır. Yukarıda gördüğünüz aktiviteleri ne kadar azaltırsanız bu size o kadar iyi geri dönüş yapacaktır . Ne kadar minimuma indirirseniz o kadar kaliteli bir yaşamınız olur. Hepsini değil , bazılarını bile azaltmanız hayatınıza büyük bir ivme katmakla birlikte sizi rahata kavuşturacaktır.Özellikle son 4 madde müthiş derece önemlidir. Çünkü günümüzde en çok rastladığımız olayların başında gelmektedirler.

ARTIRMANIZ GEREKENLER- Gülümsemeyi
- Sevmeyi
- Olumlu düşünmeyi
- Dua etmeyi
- Şükretmeyi
- Renkli giyinmeyi
- Size iyi gelen müzikleri dinlemeyi
- İçtiğiniz suyu
- Çocuklarla geçirdiğiniz vakti
- Teşekkür etmeyi
- Selam vermeyi
- Özür dilemeyi
- Mazur görmeyi
- Alttan almayı
- Hayal kurmayı
- Güzel söz söylemeyi
- Kitap okumayı

                             ARTIRIN
Yukarıda gördükleriniz de hayatınıza müthiş derecede katkı yapacak aktivitelerdir. Bu aktiviteleri ne kadar bol yapar ne kadar sıklıkla yaparsanız o kadar hayat kaliteniz artar ve rahatlarsınız. Bu aktivitelerde özellik belirtebileceğim bir aktivite yok çünkü hepsi birbirinden pozitif ve olumlu aktivitelerdir. Hangisini veya hangilerini artırırsanız artırın hayatınıza olumlu etki yapacaktır.TAMAMEN BIRAKMANIZ GEREKENLER- Şikayet etmeyi
- Çekingenliği
- Mazeret üretmeyi
- Başkaları için yaşamayı
- Olumsuz düşünmeyi
- Surat asmayı
- Ön yargıyı

                 HAYATINIZDAN ÇIKARINEvet arkadaşlar bu maddeler fazlasıyla zararlıdır. Kaliteli bir yaşam sürmek için bunlarda fazlasıyla uzak kalın hatta hayatınızdan tamamen çıkarın. Bu maddelerin her biri sadece tek bir madde değildir , herhangi bir madde beraberinde bir çok olumsuz maddeyi doğuracağı için her bir madde fazlasıyla kötüdür.

0 yorum:

-->