NASIL BAŞARILI İLETİŞİM KURULUR ?

                  NASIL BAŞARILI İLETİŞİM KURULUR ?
İletişim hayattaki bir çok etkeni birleştiren bir olgu olduğundan , bugün sizlere iletişimde nasıl başarılı olunur ? Nasıl daha iyi iletişim kurarız ? daha iyi iletişim kurmak için neler yapmalıyız ? gibi soruların cevabını vermeye çalışacağız.

İletişim başlı başına bir sorun ya da bir çözümdür . İletişimde başarılı olan insanlar genel olarak işlerinde başarılı saygın kişilerdir . Çünkü iletişim her işimizde bize gerekli olan olmazsa olmazlardandır. Doktor olsun öğretmen olsun avukat olsun mühendis olsun her zaman işlerinde iletişimle başarıyı yakalar. Tabikide tek başarılı olma etkeni iletişim değil fakat diğer tüm işlevleri işe yarar hale getiren olaydır iletişim . Ne kadar başarılı olursanız olun , insanlarla iletişiminiz iyi değilse bir süre sonra başarınızın düşmesi içten bile değildir.

Dünyaya yön veren insanların usta iletişimciler olduğu dikkate alındığında , iletişimin gücü bir kez daha ortaya çıkmaktadır. Dış dünya ile iletişim düzeyiniz diğer insanlara göre sosyal , kültürel, duygusal ve finansal başarı düzeyinizi belirler. Bu yüzden iletişimde yakalayacağınız başarı her şey de yakalayacağınız başarı demektir.

Dış iletişimin başarılı olması iç iletişime bağlıdır. Önce iç dünyamızı düzenleyip başarı elde ettikten sonra dış dünyaya yöneliriz.

İletişimde başarıyı yakalamak istiyorsak , insanlara ; umursandıkları , değerli oldukları , sevildikleri hisselerini vermemiz gerekmektedir . Her insan umursandığını , değer gördüğünü ve sevildiğini duymak ister . 

Yapılan en büyük iletişim hatası onu fark atmemek , umursamamaktır. Birini görmezden gelir veya bir şey söylerken dinlemez de başka bir şeyle ilgilenirseniz , iletişiminiz sekteye uğrar . Bu yüzden iletişimin en önemli kurallarından biri karşının farkında olup onu dikkatlice dinlemektir.Çocuklar bile size doğru konuştuklarında başka bir şeyle ilgilenmenizi istemez ve bunu yaparsanız ağlamaya başlayıp dikkati kendi üstüne çekmeye çalışırlar . Çocuklar bile bunu yaparken yetişkin bir insan size karşı herhangi bir şey hakkında konuşurken siz başka bir şey le ilgilenirseniz iletişiminiz oldukça zarar görür . 

İletişim de başka önemli nokta göz temasıdır. İletişim için göz teması büyük önem arz etmektedir. Göz teması kuran kişi iletişimde istekli olduğunu size göstermek istiyor demektir . 

Karşınızdaki kişi size bir konudan bahsederken , onu dinlediğinizi göstermek iletişiminizi olumlu etkiler . Arada bir kafanızı sallayıp onaylamak veya arada bir tepkiler vermek vb. tekniklerle bunu sağlayabiliriz. 

İletişim iletişim iletişim bu olay herşeyin başlangıcı da bitişi de olabilir . İletişimde başarıyı yakalamak için elinizden geleni yapın ve zamana bırakın bir anda mükemmel bir iletişim uzamanı olamazsınız. Zamanlar iletişim sizin için çok kolay bir olay haline gelecektir . Sadece tavsiyelerime uymanız yeterlidir. 

0 yorum:

-->