OKYANUSLAR HAKKINDA ÖNEMLİ BİLGİLER

         OKYANUSLAR HAKKINDA ÖNEMLİ BİLGİLEROkyanuslar hakkında söylenecek çok söz var , milyonlarca okyanus hikayeleri , okyanus masalları vb. Okyanuslar en başından beri gizem arz etmiştir. Okyanus denince akla her zaman büyük su birikintisi gelir . Bir çok insan en başta okyanusa açılırken ufak da olsa bir korku yaşar . Eskiden büyüklerin anlattığı okyanus hikayeleri artık gizemini yitirmiş durumda . Gerek filmler , gerek dizilerden bile herkes artık bir çok şeyi biliyor ve aslına bakarsanız okyanuslar artık eskisi kadar gizemli değil . Fakat bence hala okyanuslarda gizemini koruyan bir kaç parça şey keşfedilmeyi bekliyor. 
 Bugün sizlere okyanuslar hakkında coğrafi bir kaç bilgi vereceğiz. Okyanusların yüz ölçümleri ,      derinlikleri , dünyada kapladıkları alan gibi şeyler.

OKYANUSLARIN YÜZÖLÇÜMLERİBÜYÜK OKYANUS        : 179 676 000 KM*2

ATLAS OKYANUSU       :  92 373 000 KM*2

HİNT OKYANUSU           : 73 917 000 KM*2

KUZEY BUZ DENİZİ      :  14 090 000 KM*2


Okyanusların yüz ölçümleri yukarıda gördüğünüz gibidir. Büyük okyanus , atlas okyanusu , Hint okyanusu ve kuzey buz denizi ile devam eden sıralamada dünya üzerinde kapladıkları alan gözden kaçmıyor . 

Okyanusların içinde büyük çukurlar vardır . Okyanuslarca gizlenen bu kocaman çukurlar baya derin ve fazla gizemlidir. Şimdide size bu çukurlar hakkında bilgi verelim .Listemize giren 6 tane kocaman çukurun 5 i büyük okyanusta bulunmaktadır. Büyük okyanusta bulunan çukurla şu şekildedir 


BÜYÜK OKYANUSTA BULUNAN ÇUKURLARIN DERİNLİKLERİJaponya Çukuru     :   - 10.554 m 
   
Kuril Çukuru          :   - 10.542 m
  
Filipinler Çukuru   :   - 10.497 m

Kermadee Çukuru  :  -10.047 m 

Aleut Çukuru         :  -7.822 m 


Büyük okyanusta bulunan en büyük çukurlar bu şekildeydi . Evet şaşırtıcı ama 10 km lik devasa çukurların büyük okyanusta bir yerlerde . Girmek isteyen var mı ? sanmıyorum. Bazı dalgıçlar bu okyanuslarda çukurlara dalış yapıyor ama 10 km'lik bir çukura dalış yapan var mı dır bilinmez . 

Son büyük çukurumuz ise Hint Okyanusunda bulunmakta .

HİNT OKYANUSUNDA BULUNAN ÇUKUR DERİNLİĞİ


Java Çukuru   :  -7.450 m 
0 yorum:

-->