ÖZGÜVEN NASIL ARTIRILIR ?

                           

                                                        ÖZGÜVEN NASIL ARTIRILIR  ?


Merhaba arkadaşlar bugün sizlere tüm insanların yaşadığı bir sorunla ilgili bilgiler vericem . Öncelikle özgüven eksikliği insanların %95 ' inde görülen bir problemdir. Bu yüzden neden ben böyleyim ?  neden şu kişi kadar özgüvenli değilim ? gibi soruları bir kenara atalım  . Çünkü aslında o kişide bu sorunları yaşamıştır ama bi şekilde üstüne gidip bu sorunla başa çıkmıştır.Sizde başarabilirsiniz hiç zor değil teş yapmanız gereken üstüne gidip bir şekilde bu sorunu aşmanız.

Şu anda idol olarak gördüğünüz insaların çoğu röpörtajı şöyle başlar . Bana 4 yıl önce bu konuma geleceğim söylenseydi güler geçerdim , hayal bile edemezdim ama başardım gibisinden şeylerdir. Bu asla şaşmaz çünkü herkes annesinin karnından özgüvenli olarak doğmuyor .İdol olarak gördüğünüz kişi belki sizin yaşınızda sizden daha içine kapanık , dış dünyayla daha az ilgilenen , insanlarla iletişim kurmakta zorlanan , eve gelen misafire bi hoşgeldin bile diyemeyen bir insandı belki de . Fakat bunu anlayıp üstüne gidip ve birazdan vericeğim tavsiyelerden birkaçına uyarak şu anda sizin ve milyonların idolü olmayı başardı . Evet arkadaşlar sizinde bildiğiniz gibi herkes bu sorunu yaşar özellikle ergenlik döneminden başlayan inanılmaz saçma hareketler bir gün sizin sayenizde son bulabilir.

Türkiyede genelde korumacı aile yapısı vardır . nasıl mı ? .Şöyle .Oğlum bunu yapma , kızım şunu etme , o saatte dışarı mı çıkılır , bu saatte bu iş nerden aklına geldi , sen o işe sakın girme batarsın , o arkadaşın sana zarar verir uzak dur gibi sözleri hepimiz duymuşuzdur . Çünkü Türkiye bir bireyin sağlıklı yetişebileceği bir ülke değil . Bunu yanlış anlamayın . Bundan kastım tam olarak özgüvenli ve hayata erken atılan tam olarak bir birey olmak için iyi bir ülke değil . Çünkü aileden ayrılma yaşı fazla , aileye bağımlı kalma alışkanlığı maksimum , aileden kopamama hatsafada vb. Bazı yabancı ülkelerde ise bu çok farklı . Ayrı eve çıkma yaşı 18 , kız erkek kalma yaşı 18 , ehliyet alma yaşı bile fark eden ülkeler var . Çünkü bu ülkelerde bireye tam olarak bi birey olması için daha erken şans tanınıyo ve buda devamında özgüveni yüksek bir birey ortaya çıkarıyor.

Ülkemizde ise özgüven patlaması genelde üniversitede olur . Nedeni ise basit farklı bi ile gidiyosun ( herkes değil) farklı bir eve çıkıyorsun veya yurda gidiyorsun . Kısacası evinden ailenden anne kucağından baba ocağından vesaire ayrılıyorsun. Ve artık tek başınasın , zamanla öğreniyosun öğrendikçe uyguluyorsun ve bir çok konuda aileye bağımlılık azalıyor . Genelde ailesinden maddi destek almayanlar daha hızlı bu aşamaları kaydediyor . Çünkü hem çalışıp hem okumak arkadaşlarla takılmak başlı başına bir özgürlük sayılıyor ülkemizde . Lisede eve girme saatini annen belirlerken artık kendin belirliyorsun kendini işlerine ve derslerine göre ayarlıyorsun her gün okula gitme zorunluluğun yok . Yani her şey senin elinde . İşte özgürlük.

Özgüven eksikliğinin bir nedenide kendini sevmemek . Sivilce ile başlayan ve sevgilin olmadıkça devam eden bu kendini sevmeme saçmalığı en büyük özgüven sorunlarından. Arkadaşlar kendinizi sevin çünkü sizden bir tane daha yok teksiniz bir tanesiniz. Kendini sevmeyen bir insan diğer insanlarında kendini sevmediğini düşünür ve bu saçma zincir uzar gider. Kendini sevmeyen karşı cinsle çok zor iletişim kurar çekinir, utanır , yüzüne bakamaz , konuşamaz .
Erkekler için ise kendini beğenme , sevme olayı artık vücut geliştirmeyle süre gelen bir şey oldu . Vücut geliştirmeye artan ilgi hızlı yükseliyor. Çünkü kaslı bir erkek kendini beğenir , kendini beğenince insanlarında onu beğendiğini dünür ve insanlarla daha kolay iletişim kurabilir , utangaçlığını kaybeder daha rahat ve sosyal bir insan olur . Bu yüzden erkekler için fazlasıyla tavsiye ederim . Tabi kızlardada durum farklı değil . Kızlarında fitnessa olan ilgisi artıyor .Burdaki durumda erkekler ile aynı kendini beğenen kız daha sosyal olur , çünkü müthiş bir özgüven patlaması yaşar.Vücuduna dikkat eden insanlar , aynaya bakınca kendini beğenen mutlu olan insanlar , diğer insanlardan daha özgüvenli olurlar. Kendilerini çok daha iyi hissederler ve bu hayatın her alanında onlara pozitif olarak geri döner. Spor özgüven için çok ama çok etkili bir aktivitedir.
Kızlar için de bakım fazlasıyla önemlidir . Çirkin kadın yoktur , bakımsız kadın vardır sözdünden anlayabildiğimiz gibi bakımlı bir kadın 3-0 önde demektir.Bakımlı bir kadın hoş göründüğü için çevrenden bir ilgiyle karşılanır ve bu onu mutlu eder mutlu olunca özgüveni artar ve sosyalleşir sosyalleştikçe daha da özgüveni artar ve bu böyle devam eder.
Para artık her şey denirlebilir .Ve fazla parası olup da özgüveni az olan insan sayısı bir hayli düşük . Nedeni ise basit para. Kendi parasını kazanıp rahat yaşayan insanlar daha özgüvenli olurlar . Çünkü bağımlıklık sıfırdır , sorumluluk vardır , kazanç vardır ve devamında müthiş bir özgüven vardır . İş yapan insanlar diğer insanlarla iletişim kurmak zorunda oldukları için iletişim güçlenir , çevre genişler , sosyal aktiviteler artar ve bu hayata pozitiflik katar. Parasını kazanan insanlar kendilerine göre bir bütçe yapıp kendi parasını idare ederler ve bunu kattığı sorumlulukdai nsanda bir özgüven artmasına sebep olur.

Kısacası spor yapın , kendinize bakın , sosyal aktiviteler katılın , insanlarla iletişim kurun , kendi paranızı kazanın , kendinizi sevin , insanları sevin . Bunlardan birkaçını yapsanız bile bir değişim olduğunu göreceksiniz . Umarım yardımcı olabilmişimdir bir hayata bile dokunabilirsem çok sevinirim .

0 yorum:

-->