PİZZA HAKKINDA BİLİNMEYEN BİLGİLER

                     

                             PİZZA HAKKINDA BİLİNMEYEN BİLGİLER 
Pizza İtalya'da ortaya çıkan mükemmel bir yemektir. Pizza bir çok kitleye hitap eden çeşitleriyle ve tüm dünyaya yayılmasıyla artık herkesin bildiği ve istediği an ulaşabileceği bir yemektir. Çeşitli pizza markaları bu kadar çok talep gören pizzaları satmak için yarışa girmişlerdir . O kadar çok çeşit vardır ki pizzalarda doğrusu insan hangisini seçeceğini şaşırıyor ama ilginçtir ki bütün çeşitleri damaklarda fazlasıyla güzel bir tat bırakıyor . 

Pizza bu kadar yaygın olmasına rağmen ilk pizza nasıl çıktı , nerelerde daha çok tüketiliyor gibi bilinmeyen bilgileri sizlerle paylaşmak istedik . İlk pizzanın ortaya çıkması her zaman ki gibi bizim atalarımız sayesinde olmuştur ama atalarımızın vesilesiyle başkaları ortaya çıkarıp bundan faydalanmıştır . Tabi fikir ve emek kimin ise getirisi de onun hakkı olur . İlk pizza fikri İtalyayı fetheden Osmanlı askerlerini pide yerken gören bir İtalyandan çıkmıştır . Ve pizza tarihindeki payımızda büyüktür . 

Pizza İtalya'nın demir başlarından olan bir yemektir . Pizza kulesi ile taçlandırılan bu simge İtalya ' da bulunmasına tüketilmesine ve satılmaya başlanmasına rağmen bilin bakalım en çok tüketilen ülke neresi ? tabi ki de Amerika . Bu cevabın kimseyi şaşırtmadığına eminim çünkü Amerikalılar bu tarz yiyecekleri tüketme de her zaman ilk sırada yer almayı başarıyorlar . Bu konuda size bir kaç rakam vermek gerekirse Amerika'da her saniyede 360 dilim pizza tüketiliyor bunun yanında Amerikalıların %94'ü her ay mutlaka bir adet  pizza yiyor . 

Peki çoğumuz pizzayı sıcak sıcak yemeyi severiz değil mi ? Dünya geneli de pizzayı sıcak sıcak yemek ister ve öyle alışmıştır . Ama son zamanlarda pizzanın soğuk yenmesi meşhur oldu bir kaç ülkede yayılan bu yeme şekli umarım ülkemize gelip de pizza zevkimizin son bulmasını sağlamaz . Çünkü pizza sıcak yenir ve soğuk yeme fikri bile midemi bulandırıyor . 

Pizza o kadar yaygınlaştı ki artık Pizza Ayı olarak nitelendirilen Başını Amerikanın çektiği Ulusal Pizza Ayı Ekim aylarında olmaktadır ve 1 Ay boyunca pizza tüketimi 3 katına çıkar . Bu bilgiyi daha yeni öğrenmekle beraber bundan sonra bende Ekim ayını bir Pizza Ayı olarak kutlamak ve doyasıya pizza yemek istiyorum . Sürekli yenilmez tabi ki ama her gün pizza yemek başta kulağa hoş gelse de ikinci veya üçüncü hafta sonunda artık pizza görmekten sıkılacağımı düşünüyorum . Yine de denemek de fayda var deneyip görelim . Sizde artık bu bilgiyi öğrendiğinize göre bir deneyin derim bakalım ne kadar süre dayanabileceksiniz , bu süre 1 ay olabilecek mi ? 

Bugün her yerde bir pizzacı her AVM ' de kocaman kocaman pizza dükkanları bulunmakta . O kadar çok ki hangi şirketin pizzasını yesek diye düşünüyor insan bu konuda dünyaya yayılan markalar ön planda ve ilk tercih edilenler tabi ki de . Peki bugün pizza dükkanları bu kadar yaygın ama ilk pizza dükkanı ne zaman ve nerede açıldı ? sorusuna verebileceğiniz bir cevap var mı ? benim var . 1738 yılında tabi ki de İtalya'nın Napoli şehrinde Antica Pizzeria Napoli dünya da açılan ilk pizza dükkanıdır . Şimdi bu kadar yaygın olan bu pizza dükkanlarının bu seviyeye geleceğini düşünmüşler midir acaba ? belki de basit bir amaçla hayatını devam ettirmek geçimini sağlamak için açtı o kadar yoğun ilgi görmüş ki başlarda eminim pizza dükkanını açan adam bile şaşırmıştır . Bu sayede günümüzde de Napoli sokaklarında bir hayli pizzacı görmek mümkün . 

Pizza dükkanlarından konuşmuşken dünyanın en ünlü pizza markası sizce hangisi ? Bence Dominos yani benim gördüğüm ve bana yansıtılan marka Dominos . En ünlü pizza markası olan Dominos pizzanın logosunda yer alan 3 tane nokta Dominos pizzanın açtığı ilk 3 dükkanı temsil ediyor. Buda Dominosun ilk günlerini hiç unutmadığının bir göstergesi . Çünkü onlarda biliyor ki her şey bu 3 dükkanla başladı ve bu sayı şimdi binlerce oldu . 

Pizza boyutları bazen değişkenlik gösterir hatta artık boyuna göre de alıyorsun küçük boy , orta boy ve büyük boy seçenekleri bulunmakta. Bu iş böyleyken dünya da en yapılmış en büyük pizzayı merak etmiyor musunuz ? Dünyanın en büyük pizzasının ismi Güney Afrika . İsminden de anlaşılacağı gibi Güney Afrika'da yapılan bu pizza tam 37 metre genişliğindedir . Yapımı için 900 kg sos , 1800 kg da peynir kullanılmıştır . 

Pizza her geçen gün fazlasıyla tüketilmeye devam ediyor . Yazının başında da söylediğimiz gibi en çok Amerika'da tüketiliyor . Ama bu pizzalar hangi gün maksimum düzeyde tüketiliyor ? Amerika da pizzanın en fazla tüketildiği günler Cadılar Bayramı ,  Yeni yıl zamanı  ve  Şükran Günüdür . Ülkemizde ise duyunca şaşırmayacağınız o günler tabi ki de derbi günleri 4 büyük takımların birbirleriyle oynadığı maç günlerinde pizza tüketimimiz maksimum sayıya ulaşıyormuş . Özellik İnternet üzerinden verilen siparişler çok ama çok artmaktaymış . 

Bugün de sizlerle pizza hakkında bir kaç bilgi paylaştık umarım yazımızı beğenirsiniz. 

0 yorum:

-->