ÜNLÜ OTOMOBİL LOGOLARININ ANLAMLARI

ÜNLÜ OTOMOBİL LOGOLARININ ANLAMLARIOtomobil sektörü hızla büyüyor ve gelişiyor . Hızına hız katan bu otomobil sektöründe her otomobil firmasının bir logosu bulunuyor .  peki bu otomobillerin logoları neden böyle?  , neyi temsil ediyor ? neden bu logolar ? gibi sorulara cevap aradık ve bulduk .

Bu haberimizde dünyaca ünlü otomobil markalarının logo sürecini , bu süreçte yaşadıklarını , neden bu logoları kullandıklarını öğreneceğiz . Bu logolarının her birinin bir anlamı olduğu için sizler için bunu araştırdık ve öğrendik. İşte dünyaca ünlü otomobil logolarının gizli anlamları . 


BMW  şirketinin havacılık geçmişi bulunmaktadır . Bu geçmişe saygı duymak için tasarlanan bu logo gördüğünüz gibi pervane şeklindedir mavi kısımlar gökyüzünü temsil etmekle beraber beyaz kısımlar dönen bir pervaneyi simgelemektedir. 

Şirket 2. dünya savaşında Almanya için uçak motoru üreten bir şirketti . Ama şimdi büyük bir otomobil şirketi haline geldi . BMW otomobilleri günümüzde büyük ilgi görmekle beraber bu otomobilleri yoldan görenler dönüp bir daha bakıyor . Ünlü bir Fransız markasıdır  . Logosu günümüze gelene kadar bir hayli değişikliğe uğramıştır. Logonun şekli saflık , dayanıklılık ve konforu temsil ediyor . 

Bu logo ile müşterilerine arabalarının saf , dayanıklı ve çok konforlu olduğu mesajını veren Renault ülkemizde de büyük ilgi görmektedir . 

Logunun şekli ise 1925 yılında benimsenmiştir.

Fazlasıyla milliyetçi mesajlar içeren bir logoya sahiptir . Ortadaki siyah at Stuttgart şehrinin armasından alınmadır bunun nedeni ise firmanın genel merkezinin bu şehirde olmasıdır .

Geyik boynuzları ve siyah kırmızı renkler ise eski bir alman devletini ve onun içinde bulunan bir bölgeye saygı niteliğindedir.
Logoda gördüğünüz gibi 3 köşeli yıldız vardır . Bu üç yıldızında bir anlamı vardır . Şirket bu yıldızlarla kara , deniz ve havalardaki hakimiyetini simgelemektedir .

Alt dan alt dan fazlasıyla mesaj içeren bu logo ülkemizde de bir hayli ilgi görmekte ve zenginliği ifade etmektedir .
İç içe geçmiş 4 halka Almaya'da birleşerek güç birliği oluşturan 4 adet otomobil  firmasını temsilen vardır . 

Birlikten günümüze kalan tek marka ise Audi ' dir . Ayrıca bu birlikte zamanında Porsche ' da bulunmaktaydı .

İki tane ters '' V '' gözümüze çarpmaktadır . Bu işaret firma kurucusunun ilk işinden esinlenilmiştir. Firma kurucusu sanayide kullanılan çarklar için diş kesme işindeydi . Ve ordaki alerler bu logoya benzemekteydi . 

Şimdi ise bu logo otomobilin dinamizmini ver görkemini simgeliyor .


Logo şirketin baş harfini temsil ediyor . Şirketin adı halkın arası anlamına gelmektedir . Logoda da bu yüzde şirketin baş harfine yer verilmiştir . 

Şirketinin isminin halkın otomobili olmasının nedenine gelirsek , şirket en başta sadece tek tip halk arabası üretmek amacıyla kurulmuştu ve bu yüzden bu isim verilmişti . Fakat günümüzde bu ilkelerinin devam etmediği göze çarpıyor. 
0 yorum:

-->