COCA COLA HAKKINDA BİLİNMEYEN BİLGİLER

COCA COLA HAKKINDA BİLİNMEYEN BİLGİLERBilindiği üzere  Coca Cola tüm dünya da fazlasıyla yaygınlaşmış çok ama çok büyük bir içecek firmasıdır. Bu firma o kadar fazla üne sahiptir ki dünyanın en ücra köşesine gidip birilerine sorsanız da , dünyanın en fakir topraklarına gidip bu firmayı sorsanız da bilmeyen yoktur . Afrikalı çocukların çoğunda zaten Coca Cola reklamlı formalar bulunmaktadır . 


Özellikle yaptığı reklamlar ve meşhur kırmızı arabasıyla her yere sevgi dağıtan Coca Cola büyük bir bilinç altı oyunu yaparak sevgi satmaktadır . Bir çok benzeri içecek de bu firmanın tadını ararız ama şu ana kadar yanına yaklaşan bile olmamıştır . 

Her büyük firma gibi bu firmanın da bazı bilinmeyenleri vardır ve bazılarını duyunca çok şaşıracaksınız . Coca Cola nın büyüklüğünü şu şekilde de anlatabiliriz aslında . Ortaklarının hepsi dünyanın en zenginleri listesinde kendine bir şekilde yer ayırmaktadır . Sadece firma ortakları bu kadar büyük bir gelire sahipken tüm firma gelirlerini göz önünde bulunduracak olursak rakam bir hayli büyümektedir . 

Şimdi gelelim bu firmanın bilinmeyenleri konusuna . Şirket bu kadar büyük olunca dertleri ve sorunları da o kadar büyük olmaktadır . Bazılarını hoş karşılayabiliriz ama bazı bilinmeyenler kafamızı karıştırmakla beraber bizi şüpheye düşürmektedir .Her ramazan bol bol reklamı yapılan ve tüm reklamlarında kırmızı arabalarıyla ülkenin 4 bir yanına sevgi dağıtan Coca Cola nın tüm bilinmeyenleri karşınızda .

1995 de Coca Cola şık bir şişe görünümü için reklam kampanyası başlattı . Reklamda ki hedef kitle genç ve kolayı çok seven insanlardı . Durum böyle olunca da tasarımcılar erotik bir tasarım yaparak oral seks yapan bir kadın figürü tasarladılar . Tasarım bir süre denendi ama git gide tepki çekmeye başlayınca tasarımcılar kovuldu ve tasarımda yeni fikirlere yöneldiler . 

Hepimizin bol bol içtiği kutu kolada o kadar çok şeker vardır ki bunu sadece fosforik asit ile dengelemek mümkündür kola şirketi de böyle yaparak bunu dengelemiştir . Yine aynı kutuyu tamamen bitirdikten 1 saat sonra vücut eroin kullanmış gibi bir hal alır . Hiç bir farkı yoktur . Yine aynı zaman dilimlerinde hem uykunuz gelir hem de çok gergin olursunuz . 

Martin Luther KİNG büyük bir önderdi . Ta ki kola şirketine karşıt duruş sergileyinceye kadar . Kıng çok sevilen ve önder olarak görülen bir adamken bir konuşmasında herkese coca cola almayın ! mesajını verdi ve herkesin gidip komşusuna aynısını söylemesini istedi . Durum böyle olunca kola şirketi onu al aşağı etti ve Kıng ortalıktan kayboldu .

Kola şirketi 2000 yılına kadar işçileri arasında ki beyazlara siyahlardan daha fazla ücret ödüyordu . Fakat bir gün ırkçılıktan dolayı 190.000.000 milyon $ tazminat ödeyince bu durum değişti ve 2000 yılından sonra siyahilerde beyazlar kadar ücret almaya başladı.

Bir dönem çiftçiler coca cola da çok fazla tarım ilacı olduğunu belirterek yasaklanmasını istemiştir . Kola şirketi bunu reddedince kola yasaklanmamıştır . Ancak çiftçiler kendilerine o kadar güveniyorlardı ki tarlalarında ki böcekleri tarım ilacı yerine kola ile öldürmeye başlamışlardı . Bu yöntem daha ucuz ve etkili olduğundan bir dönem tarım ilacı yerine kola kullanımı yaygınlaşmıştır . 

Dasani adında bir su çıkaran şirket bu suyun , o gün şartlarında en temiz su olduğunu belirtti . Fakat bir süre sonra su da kanserojen bir madde çıkınca şirket ürünü piyasadan çekti ve uygun bir yolla bunu açıklayarak bu olaydan da yar almadan kurtuldu . 

Kola ilk çıktığında erkeklerin cinsel gücünü artırdığı öne sürülerek satılmaya başlanmıştır . O kadar çok ilgi görmüştür bardağı 6 $ a alıcı bulmaya başlamıştır. Fakat günümüz şartlarında kolayı inceleyen bilim adamlarının sözlerine göre günde 1 Litre kola tüketen bir erkek te bariz bir cinsel iktidarsızlıkla beraber spermin canlı kalma süresi ve gücü de çok azalmaktadır . 

Natasha Harris adında bir Yeni Zellandalı kadın kola içmekten ölmüştür . Harris günde 10 litreye yakın kola içiyordu . Kendisinin dişleri sürekli çürüyordu fakat asıl önemli olan ise çocuğununda diş minesi olmamasıydı . Harris vefat edince ailesi kola şirketine dava açtı ve kalp krizinden ölen kızlarının kola yüzünden olduğu söylendi . Fakat dava sonucunda kola şirketi kendini akladı ve suçsuz bulundu .  

Yazımızda da okuduğunuz üzere bazı bilinmeyenler bir hayli ilgi çekici . Kola şirketi o kadar çok mahkemeye verilmesine rağmen hiçbir zaman bundan zarar görmemiş aksine ününe ün katarak sürekli kendini aklayarak yoluna devam etmiştir . Ve günümüzde o devasa firma haline gelmeyi başarmıştır . Bu bizim için iyi mi ? kötü mü ? bilinmez ama bazı konularda daha çok bilgi sahibi olup kendi kararlarımızı almamız gerekiyor . Çünkü araştırmadan bir çok ürünü tüketiyoruz ve bu ürünlerin nereden nasıl geldiklerine bakmıyoruz bile . O kadar üşengeç bir toplum haline geldik ki sadece ürünleri alıp tüketmeye odaklıyız . Bu da bazı şirketlerin büyümesine ve bize her alanda zarar vermesine neden olmasına yol açıyor . 

Yazımızı sizler için 4-5 kaynakta araştırıp en doğru şekilde sizlere sunmak istedik . Bu bilgilere fazladan bilgi eklemek isteyenler veya bunlar hakkında yorumları olanları yorum bölümüne bekliyoruz . Umarız yazımızı beğenirsiniz. 

0 yorum:

-->