DÜNYA VE UZAY HAKKINDA BİLİNMEYENLER


DÜNYA VE UZAY HAKKINDA BİLİNMEYENLER


Bilindiği üzere evrende ki tek yaşam Dünyadadır . Yaşadığımız gezegen olan Dünya sizce ne kadar büyük ? Tüm evren göz önünde bulundurulacak olsaydı dünyayı bu evrende ne kadar büyüklükte tarif ederdiniz ? Veya tüm galaksileri göz önünde bulundurursak dünya ne kadar bir hacim kaplamaktadır ? Bu soruları hiç düşündünüz mü ? Ya da hiç merak etmediniz mi ? Bu yazımızda bu tür sorulara ve genel olarak Dünya ve Uzay arasındaki ilişkiye dair bilgiler vereceğiz  . 

Peki sizce gezegenimizi bu kadar özel bir konuma getiren nedir ? Çünkü şimdilik başka herhangi bir gezegende yaşam olmadığını düşünüyoruz . Sadece bizim gezegenimiz olan dünyada yaşam vardır diye biliniyor ama bilginin sonu olmadığı için başka gezegenlerde veya başka galaksilerde de yaşam olabilir peki bunu anlayacak teknolojiyi bizler görebilecek miyiz ? Şimdilik bu pek mümkün gözükmüyor . Çünkü gezegenler arasındaki mesafeler o kadar çok ki bir insanın ömrü bu mesafeyi katetmekte yetmeyeceği için şu anlık bu mümkün değil . Ama günümüzde artık imkansız diye bir kelime kalmadığı için insanın aklına soru işaretleri gelmiyor değil . Belki biz göremeyiz ama bizden sonraki nesiller bunu yaşayabilir veya yaşamaya yaklaşabilir . Bu bilinmez ama bilinen gerçek şu ki bunu yaşayana kadar tüm insanlık bu uğurda çalışmaya devam edecek . 

Dünya çok büyük bir gezegen o kadar büyük ki içinde milyarlarca insan yaşamakta ve bu sayı giderek artmaktadır . Ayrı ayrı kıtaları , çeşitli okyanusları , çok sayıda denizi , binlerce gölü ve kara parçalarından oluşan dünyamız fazlasıyla büyük geliyor göze . Ama aslında tüm evrene baktığımızda o kadar da büyük olmadığımızı anlıyoruz ve başta çok şaşırıyoruz . Çünkü küçükken her şey çok büyük gelirdi çevremizde  dünyayı gezmekle ilgili şeyler konuşulurken bu kadar büyük bir gezegeni nasıl gezebilir ki soruları kendine cevap arardı . Büyüdükçe ve bilgilendikçe bu konuda ki soru işaretleri giderilmeye azalmaya ve cevaplanmaya başladı. Ve anladık ki dünyamız tüm evrene göre çok ama çok küçük bir toz parçası halindedir . Evet kulağa garip geliyor ama 7 milyar insanın yaşadığı ve sürekli insan sayısının arttığı bu dünya oldukça küçük bir gezegen . Ama yaşam olan tek gezegen . 

Gezegenimiz olan dünya yaklaşık 4.5 milyar yıl önce oluşmuştur . İlk oluştuğunda yaşanılacak bir gezegen değildi elbette . Havanın olmadığı ve çok sıcak olan bir gezegende nasıl yaşanabilir ki ? Bazı teorilere göre en başta başka bir gezegenle çarpışa dünya daha sonra kalıntıları ile Ay'ı oluşturuyor ve bu şekilde bir başlangıç yapıyordu . Tabi ki de bir anda olması beklenilmez bir değişimdir bu . Milyonlarca belki de milyarlarca yıla ancak dünya yaşanılabilir bir gezegen halini alıyor ve Ay da bugünkü haline yakın bir hale geliyor . 

Dünya Güneş çevresinde döner . Elips şeklinde dönen dünya bu yolculuğunu bir yılda tamamlar . Peki dünyanın bir sıcak bir soğuk olma nedeni nedir ? Dünya kendi yörüngesinde biraz eğik durur ve kendi etrafında da döner . Güneş ışınları da dünya dönerken o an nereye vuruyorsa orasını ısıtır . Bunun bir farklı nedeni güneş ışınlarının dünyanın eğik durması dolayısıyla farklı açılarla gezegenimize ulaşmasıdır . Bu açı farkları da beraberinde sıcaklık farklarını doğurur . Daha çok Ekvator bölgesi denilen dünyanın orta düzleminde bulunan bölgeye gelen güneş ışınları dik açıya yakındır . Ve bunun sonucunda Ekvator bölgesi dünyanın diğer bölgelerine göre daha sıcaktır . Daha sonra Ekvatordan kutuplara doğru gidildikçe bu açı düşer ve beraberinde sıcaklıkta da düşme gözlenir . 

Dünya ile birlikte 8 gezegen de Güneş etrafında dönerler . Venüs gezegeni bizim komşumuzdur . Güneş etrafında dönme hızı ise bizden yüksektir . Aynı zamanda Venüs gezegeni en parlak gezegen olmakla da ünlüdür . Parlama zamanı ise değişiklik gösterebilmektedir . Akşam da parlayabilir , sabah da . Sabah parladığında ise güneşin etkisiyle gezegenimizde fark edilmesi mümkün değildir . Venüs'e Çoban Yıldızı da derler . 

Ay bizim uydumuzdur . Dünya çevresinde de döner ve biz onu geceleri rahatlıkla görebiliriz . Ay dünya çevresindeki dönüşünü yaklaşık 1 ay da tamamlamaktadır . Ay'ı geceleri görebiliriz ama her zaman aynı şekilde karşımıza çıkmaz . Bir tam yuvarlak görürüz , bir hilal şeklinde görürüz bir tam bu ikisinin ortası bir görünümde görürüz . Peki hiç neden böyle olduğunu merak ettiniz mi ? Bunun tek nedeni Dünyanın hem güneş hem kendi etrafında dönmesiyle birlikte Ay'ında dünya etrafında dönmesiyle oluşan görüntüdür . Yani ay her zaman aynıdır fakat biz onu bazen tam görürüz , bazen yarım , bazen ise hilal şeklinde . Ay her gün 50 dakikalık bir gecikme ile hareket eder . Ay her gün hiç durmadan değişmeye devam eder. Ay her gün güneşten biraz daha uzaklaşır .

Dünya ve uzay hakkında ki bilgiler yazmakla ve anlatmakla bitmez. Bu yüzden bu konu hakkında yazılarımız gelmeye devam edecektir . Bir yazı dizisi şeklinde olacak bu yazılar en kısa sürede sizlerin bilgilerine sunulacaktır .  
0 yorum:

-->