Sabahları Dinç Kalkmanın 8 Etkili Yolu !! Kesin Çözüm !!


Sabahları çoğumuz iş temposu ve günlük hayatın yorgunluğu ile birlikte yattığımız yataktan ölü gibi kalkarız. Hatta gün boyu bu durum devam eder ve bir türlü kendimize gelemeyiz. Bu durumdan kurtulmak için kaliteli bir uyku da çok önemli. Kaliteli bir uyku nasıl yapılacağını da size bu içerikte bahsedeceğim. 

Bu problem bende de vardı fakat özellikle son 15-20 gündür uyguladığım bu yöntemler ile sabahları yataktan dinç bir şekilde kalkıyorum. Yoğun iş temposu ile başa çıkmak gerçekten çok zordur, bu yüzden sabahları yataktan kalkamayız yada kalksak bile kendimize bir türlü gelemeyiz. Bu gerçekten çok büyük bir işkence. Bu durum gün içinde yaptığın hiç bir şeyden tam anlamıyla keyif alamamanıza neden olacaktır. Sabahları dinç kalkamayınca günümüzde öyle geçiyor ve sürekli uyuklama problemi çekiyoruz. Şimdi arkadaşlar kendim de uyguladığım ve gerçekten de işe yarayan bilgileri 10 adet başlık altında toplamaya çalıştım.


Sabahları dinç kalkmanın 10 formülü

8- Her gün aynı saatte kalkmaya özen gösterin.Arkadaşlar bu çok önemli. Zaten işe gidiyorsak sabahları genelde aynı saatte kalkarız fakat işe gitmediğiniz günlerde de sabahları aynı saatte kalkmaya özen gösterin. Böylece bünyemiz o saatte kalkmaya kendini hazırlayacak ve o saatte kalkacaksınız. Böylece sabah kalkmak sizin için fazlada zor olmayacağı gibi kendi kendinize uyandığınız için de sabahları en azından biraz daha dinç kalkacaksınızdır.

7- Sabah uyandıktan sonra tekrardan uyumayın. Yataktan kalkmak zor bir durum biliyorum fakat bunu yapmazsanız o yataktan hiç bir zaman kalkmak istemeyeceksiniz.Sabah uyandığınızda kesinlikle "5 dakika daha" demeyin ve uyandığınız anda direk kalkın. Hiç bir şey düşünmeyin ve direk gözlerinizi açar açmaz yataktan fırlayıp pencereyi açın. Kesinlikle tekrar yatağa yatmayın çünkü yatarsanız tekrar uyuyacak ve sürekli uyuma isteği doğuracaksınız. Bunun olmasını istemiyorsanız yataktan hemen kalkıp pencerenizi açın ve gidip elinizi yüzünüzü yıkayın.

6-  Bu sürece alışmak istiyorsanız sabah kalkmak istediğiniz saatte alarmınızı kurun ve alarm sesini duyar duymaz kalkın. Sakın ama sakın ertelemeyin.Alarm sesini duyduğunuz anda yatağınızdan fırlayın. ve gidip elinizi yüzünüzü yıkayın.

5- Aç karnınıza su için.Suyun faydaları say say bitmez fakat sabah aç karnınıza içeceğiniz su sizi dinç hissettirecek ve kendinize gelmenize yardımcı olacaktır.

4- Bunları yaptıktan sonra hala kendinize gelemediyseniz, en sevdiğiniz enerjik bir şarkı açarak kendinize kahvaltı hazırlayın.Sabah kahvaltı hazırlarken bir yandan da müzik dinleyin. Böylece hem eğlenceli vakit geçirecek hemde hızlıca kendinize kahvaltı hazırlayacaksınız.

3- Kahvaltı çok önemli. Mutlaka her gün kahvaltı yapın. Bu arada kahvaltıda çok ağır şeyler yemeyin. Peynir, yumurta tarzında kahvaltılık şeyler yemeye özen gösterin.Kahvaltı güne başlamanız için çok önemli bir öğün. Sabah yaptığınız kahvaltı sayesinde kendinizi daha dinç hissedecek ve kendinize bir sonraki öğün için enerji vermiş olacaksınız. Ayrıca sabah kahvaltı yapan insanlarda, yapmayan insanlara göre %30 daha fazla dikkatli, dinamik ve dinç oldukları gözlemlenmiştir.

2- Çok az bir vakitte olsa sabah spor yapın. İster kahvaltıdan önce isterseniz de kahvaltıdan sonra hafif bir spor size iyi gelecektir.Spor yapmak her insanı rahatlatır ve dinç kalmasını sağlar. Her sabah kalktıktan sonra 1-2 dakika spor yapmaya özen gösterin. Vaktiniz varsa dışarıda 10 dakikalık bir yürüyüş de yapabilirsiniz fakat vaktiniz yoksa evde 1-2 dakika açma germe egzersizleri yapın.

1- İşe yada okula gitmeden önce sizi motive edecek şeyler yapın. Mesela sabah motivasyon videoları izleyebilirsiniz.Kendinizi motive etmek çok önemli. Motive olmuş iseniz her zaman dinç ve dinamik olursunuz ve bu gün içinde de böyle devam eder. İster benim gibi motive edici videolar izleyin, ister kitap okuyun kısacası yapmaktan zevk aldığınız şeyleri bi 5 dakika yapmaya çalışın.


Evet arkadaşlar ben bu yöntemleri uygulayarak gün boyu genelde dinç oluyorum. Kendi uyguladığım yöntemler ve gerçekten de işe yarıyor. Zaten erken kalkmaya alıştıktan sonra gerisi geliyor emin olabilirsiniz.

0 yorum:

-->