Dünyadaki En Pahalı 8 Madde


Dünyanın en pahalı maddeleri nelerdir ? diye soru yöneltilse bir çoğumuz altın, elmas gibi bilindik maddeler listenin en başına koyardık. Fakat dünyada bilmediğimiz o kadar çok pahalı madde varmış ki biz duyunca şok olduk. Dünyada ki bu maddeler hem gramının bile insanları zengin edebilecek kadar değerli olduğunu hemde ne işlere yaradığına bir bir bakacağız.

İşte dünyadaki en pahali 8 madde !!


8- Soliris - Gramı 167 $Dünyadaki en pahalı ilaç olma özelliğini taşıyan soliris, hemoglobin üreten kırmızı kan hücrelerinin ölmesine neden olur. hemoglobin isimli kan hastalığının tedavisinde kullanılır.

7- Plutonyum - Gramı 4.000 $Plutonyum radyoaktif element olup doğada sadece kalıntı olarak bulunur. En önemli kullanım alanı nükleer reaktörlerde enerji üretimidir.

6- Akrep Zehri - Gramı 10.000 $Akrep zehri, insanlar için ölümcüldür fakat zehirlerin içerisinde bulunan protein insanlardaki bazı hastalığı iyileştirmede ve pan zehir üretiminde kullanılır. 

5- Taafe - Gramı 20.000 $Magnezyum, Berilyum ve Aleminyumdan oluşan en büyük taş olan Taafe elmastan milyonlarca kat daha nadir bulunan bir taştır. Ayrıca Taafe, elmastan bile daha dayanıklıdır. Buda bu taşın yüksek fiyatının sebebini açıklıyor.

4- Tritium - Gramı 30.000 $Bu madde nükleer reaksiyon sonucu ortaya çıkan hidrojenin, radyoaktif bir hizotopudur. Günlük hayatta bu madde ışıklandırmalı tabelalarda kullanılır.

3- Elmas - Gramı 65.000 $Elmas yüksek grama indeksine sahip olduğu için kendi başına parlıyormuş gibi görünür.

2- Kaliforniyum 252 - Gramı 27 Milyon $Bu radyoaktif metalik kimyasal element diğer pek çok kullanım alanlarının yanında, patlayıcı, mayın dedektörleri ve kanser tedavisinde kullanılır.

1- Antimadde - 100 Trilyon $Bu olağan üstü buluş gelecekte gezegenler arası yolculukta uzay gemisine yakıt olarak kullanılabilir. Günümüzde bu maddenin imar edildikten bir kaç dakika sonra yok olması sebebi ile üretilmesi ve saklanması oldukça zordur.0 yorum:

-->