İnsanların Doğru Olduğunu Düşündüğü 4 Efsane


Çoğu kaynakta doğru olduğu düşünülen çok saçma bilgiler vardır. Bazıları gerçekten doğru olsa da bazılarının doğrulukla uzaktan yakından alakası yoktur. Bu bilgileri kimin sızdırdığı pek bilinmese de bu bilgilerin genellikle internet çıktıktan sonra hele ki sosyal medya kullanımı çıktıktan sonra yayıldığı aşikar. Neyse şimdi gelin birbirinden ilginç insanların doğru olduğunu düşündüğü 6 efsane bilgiye bakalım.


4- Gök Kuşağında sadece 7 renk vardır ???


Gök kuşağında sadece 7 renk bulunur efsanesi aslında inanmamıza mümkün kılan bir efsanedir. Çünkü insanlar gözlerinin gördüğüne daha kolay inanır. Fakat işin gerçeği gök kuşağında sınırsız renk spectrumu vardır. Bizlerin sahip olduğu renk algısı, ortada sanki bir kuşak olduğunu algısını yaratmakta. Yani şöyle diyebiliriz aslında gök kuşağında sayabileceğimiz 7 rengi görürüz. Bunlar kırmızı, turuncu, yeşil, sarı mavi, lacivert ve mor. Fakat bu gök kuşağının insan algısı dışında olan ve seçemediği renkleri içermedi anlamına gelmemektedir.

3- İnsan kanı kırmızıdır.


İnsan kanı kırmızıdır. Bu kesinlikle doğru. Fakat bir çok insan damarlarını mavi renk görünce kanlarının aslında mavi olduğunu düşünür. Al yuvarlarımızın kısaca kan hücrelerimizin kırmızı ismini almasının sebebi "hem" adındaki moleküller. Bu moleküller kırmızı renktedir. Fakat oksijen taşımayan damarlarımızın mor yada mavi gözükmesi insanlarda kanında kırmızı olduğu algısını yaratmıştır.

2- Kelebeklerin ömrü 1 gündür. 


Kelebeklerin ömrünün bir gün olduğu halk arasında oldukça yaygın bir efsanedir. Evet kelebeklerin ömrü çok kısadır fakat 1 gün değildir. Bu bilgi kelebeklerin ömrünün kısa olduğuna dikkat çekmek için ortaya atılmış bir efsanedir. Dünyada yaklaşık 170 bin türden fazla kelebek türü var. Bu kelebekler türüne göre değişiklik gösterir ve 1 hafta ila 1 yıl arasında yaşayabilir. Bu süre insan yaşamına göre çok kısa gözükse de bilinenin aksine kelebeklerin ömrü 1 gün değildir.

1- Balıkların hafızası 1 saniyedir.


Genelde insanlar tarafından hafızası iyi olmayan insanlar, diğer insanlar tarafından balık hafızalı olarak bilinir. Bu da balıkların sadece 1-2 saniye hafızaları olduğu efsanesini doğurmuştur. Fakat balıklarda diğer hayvanlar gibi kendilerine yetecek kadar hafızaya sahiptir. Sanılanın aksine bu saniyelerle kısıtlı değildir. Örneğin japon balıklarının hafızası ortalama 3 ay civarındadır. Bu türden türe değişse de balıkların hafızası 1-2 saniye değildir.

0 yorum:

-->