Dünyayı Değiştiren 10 İcat !!

Dünyayı Değiştiren 10 İcat !!


İcatlar insan hayatına yön veren en önemli olaylardır . Mucitlerin uzun uğraşları sonucu hayatımızı kolaylaştırmak için yaptıkları icatlar müthiş derecede önemlidir . Bazıları o kadar önemlidir ki hayatımıza tam anlamıyla yön vermiştir . Örneğin elektrik çok ama çok önemlidir . Elektrik olmasa dünya çok daha farklı bir yer olurdu. 

Mucitlerin yeni icatlar ortaya koymak için ortaya koydukları çaba ise olağanüstüdür . Günlerce , aylarca hatta yıllarca uğraşanlar ve sonuçta bir şey icat edip insanlığa hizmet eden mucitler bulunmaktadır . Bu mucitlere benim gibi sizin de saygınızın büyük olduğunu biliyorum , onlara ne kadar teşekkür etsek azdır . 

Fakat bazı icatlar vardır ki dünyanın gidişatını değiştirip dünyaya yeni bir boyut kazandırmışlardır . Bu icatları sizler için araştırıp bilginize sunduk.

Telefonun İcadı Graham Bell yaptığı bu müthiş icat ile hayatımıza yön vermiştir . Aslında olayın aslı tam olarak bu yönde değildir . Graham Bell telefonu bulan kişi değil telefonun patentini alan kişidir . Bu yüzden biraz Edison ile kıyaslanan ve tepki gören bir mucittir . Ortak yönleri olan bu mucitler her ne olursa olsun dünyaya hizmet etmişlerdir . Ve kendilerine ne kadar teşekkür etsek azdır .


Ampül Edison Ampülün icadı ile dünyaya yön vermiştir . Fakat fizikle ilgili bilgiye sahip olanlar ve araştırmayı seven insanlar Tesla'nın hakkının yendiğini düşünmektedir . Bu yüzden tepki almıştır fakat bu önemli değildir . Çünkü ampülü bulmak için yıllarca uğraşan Edison sonuna amacına ulaşmıştır . Tüm akrabaları da bundan yararlanmıştır . Şu anda Edison'un soyundan gelenler hala daha bu icatdan yararlanıp para kazanmaktadır . Kazandıkları miktarlarda yüksek olduğundan zengin bir hayat yaşamaktadırlar .

ÇiviÇivi basit görünen fakat çok önemli bir icattır . Yazının bulunmasını sağlayan en önemli etkendir .Yazı da bizim için ve tarih açısından çok önemli olduğu için bunu bulmamızı sağlayan çivi ye büyük saygı duymalıyız . Çivi yazısı ile başlanan yazı , gelişerek günümüze kadar gelmiştir ve çok önemli bir rol oynamaktadır .


Pusula Pusula eskiden büyük bir öneme sahipti . Eski teknolojileri düşündüğümüzde özellikle denizciler pusula olmadan büyük sıkıntılar yaşamaktaydı . Pusulanın icadı ile hem zamandan hem de paradan büyük tasarruf sağlanmıştır . 

Tekerlek Yine geçmiş dönemlerde insanlar sürekli göç ederdi . Göçler büyük bir zaman kaybıydı . Tarımda da sürekli insan gücü kullanılırdı gerçi tekerlekten sonra da insan gücü kullanıldı fakat daha az miktarlarda . Günümüzde de büyük öneme sahip olan tekerlekle ulaşımda bir numaralı konumdadır . Araba sektörünün var olmasını sağlayan bu icat dünyamıza yön veren en önemli icatlardandır .

Motor Motor gücü demek yenilik demek , motor gücü demek sanayi demek , motor gücü demek her şey demektir . Bu muhteşem alet insan gücünden makine gücüne geçişte en önemli icatlardan biridir . Çok ama çok değerli bu icat sayesinde günümüzde her şey çok ama çok kolaydır . En başlarda daha basit olan motorlar her geçen gün geliştirilmekte daha az enerji ile daha çok iş yapmaktadırlar . Motorlar her işte insan hayatını çok kolaylaştırmıştır çünkü insan gücünü minimuma indirmişlerdir . 

İnternet 
İnternet öyle bir icattır ki bu çağa ismini bile verebilmektedir . Günümüzde İnternet olmadan çok önemli sistemler durup , çökme tehlikesinde kalmaktadır . Milyonlarca insana yeni iş imkanı sağlayan , yüz binlerce insana çok para kazandıran ve binlerce insanı milyoner yapan müthiş bir icattır .Günümüzde İnternet'in önemini nasıl anlatsam bilemiyorum fakat o olmadan artık hayatımızdan çok şey eksileceğini bilmek bile bunu anlamaya yetmektedir .


0 yorum:

-->