Dünyanın En Hızlı Hayvanları

Dünyanın En Hızlı Hayvanları Hayvanlar doğal ortamlarında kendilerine özgü yaşamaktadır . Hepsine bazı özellikler verilmiştir ve bunlarla yaşamak zorundadırlar . Bazılarına güç , bazılarına zeka , bazılarına üstün kamuflaj yeteneği bazılarına ise yüksek hız vermiştir .


Bugün ki konumuzda bu özelliklerde hız ile ilgilidir . Dünyanın en hızlı hayvanlarını ve ulaştıkları maksimum hızları sizler için araştırdık . Sonuçlar ise bizi şaşırttığı gibi sizi de çok şaşırtacaktır. 

Kanguru
Hızı saatte maksimum 70 km'ye kadar çıkmaktadır . Ani hareketleriyle bilinen kangurular hızıyla da şaşırtmakta ve çevresine korku salmaktadır .
Afrika Yaban Köpeği
Afrika Yaban köpeği dış görünü ile de dikkatleri üstüne çekmeyi başaran bir hayvandır . Değişik renkleri ve kulak yapısı bir hayli ilginçtir . Hızları ise saatte 73 km ' ye kadar çıkmaktadır .
Afrika Antilobu 
Belgesellerde aslanlarla olan mücadeleleri çok meşhur bir hayvandır . Sürü şeklinde gezerler ve çok hızlı koşarlar . Hızları saatte 75 km'yi bulmaktadır .Tazı Tazı gibi koşmak deyimini bilmeyenimiz yoktur . Bu lafın hakkını veren tazılar çok ama çok hızlı koşmaktadırlar . Hızları saatte 78 km'yi bulmaktadır . 
Thomson Ceylanı
Belgesellerin esas konusu ceylanlardır . Maalesef sürekli birilerinden kaçmak zorunda olan ceylan hızlı koşmakta ve kıvrak bacakları ile iyi manevra yapmaktadırlar. Hızları saatte 80 km'yi bulmaktadır .
Aslan 
En iyi avcılardan olan aslan cüssesine rağmen hızlı bir hayvandır . Ceylanları ve antilopları başka türlü yakalaması zaten mümkün değildir . Hızları saatte 83 km'ye kadar çıkmaktadır .
Çita Dünyanın tartışmasız en hızlı hayvanıdır . Bazı belgesellerde koşarken kameralar bile kendini yakalayamaz . Koşarken çok ama çok güzel görünen ve ayak hareketleri çok esnek olan bir hayvandır. Hızları saatte 120 km'ye ulaşmaktadır . Bu bir hayvan için çok ama çok yüksek bir hızdır .
0 yorum:

-->