Dünyanın En İlginç Çukurları

Dünyanın En İlginç Çukurları


Dünyanın en ilginç ve bir o kadar da esrarengiz çukurlarını sizler için araştırdık ve güzel sonuçlar elde ettik . 

Bazıları elmas madenleri , bazıları mavi çukurlar , bazıları ise esrarengiz şekillerde oluşan gizemli çukurlardır . Bu çukurlar sizi korkutmasın hepsinin kendine göre özellikleri ve oluşma şekilleri vardır . Fakat en kısa sürede bu çukurları ziyaret etmenizi öneririz .
Büyük Mavi Çukur
Bir yeraltı çukurudur . Çapı 300 m , derinliği ise 125 m 'dir . Bir kalker devri esnasında oluşan Çukur çok ama çok gizemli görüntüsüyle dikkat çekmektedir . Çukurun bu görünümü turistlerin de dikkatini çekmektedir ve bolca turist çekmektedir . Dünya mirası listesine alınan çukur benimde gidip görmek istediğim yerler arasındadır . Gidip görmenizi tavsiye eder güzel vakit geçirmenizi dilerim . 

Udachnaya Çukuru
Rusya'da bir elmas madenidir . Derinliği tam olarak 600 metredir . Derinliği ile dünyanın en derin üstü açık madeni olarak kayıtlara geçmiştir . Madenin üretim kapasitesi çok fazladır . Resimde ki ayrıntıyı fark edip bu çukurun büyüklüğünü anladığınızı düşünüyorum . 

Şeytan'ın ObruğuTexas'da bulunmaktadır . 15 metre çapında , 106 metre derinliğindedir . Gözlemlere göre yarasalar bu çukuru çok sevmişlerdir ve çevresinde bolca uçmaktadırlar . Ziyaretçilerin ise bu çukura girmeleri kesinlikle yasaktır . Mirny Elmas Madeni
Sovyetlerde inşa edilen en büyük elmas madenidir . 525 metre derinliğe  , 1200 metre çapa sahiptir . Çevresinde uçan bir kaç helikopterin düşmesine sebep olmuştur . Bunun üzerine bu çevrede uçuşlar yasaklanmış ve tekrarlanmamıştır . Toplam 44 yıl faaliyetde kalan madenin çevresinde ise yaşam alanı bulunmaktadır ve insanlar yaşamaktadır . 

Sibirya Çukurları Sibirya'da yakın zamanda 3 adet çukur keşfedilmiştir . Bu çukurlar dışarıdan içeriye doğru değilde içeriden dışarıya doğru oluşmuştur . Bu özellikleri ile dünyada bir ilk olmayı başarmışlardır . Bu konu hakkında çeşitli bilim insanının çeşitli görüşleri mevcuttur , fakat net bir sonuca henüz ulaşılamamıştır .Dean'in Mavi Çukuru
Mavi çukurlar olarak adlandırılan çukurlar çoktur . Bu çukurların genel özelliği ise hepsi su altı çukurları olmalarıdır . İsimleri de zaten buradan gelmektedir . Dünyanın en büyük mavi çukuru ise bu çukurdur . Bahamalar'da bulunmaktadır . Derinliği tam olarak 202 metredir . Profesyonel dalgıçlar için çok ama çok güzel bir alandır . 
0 yorum:

-->