Hayvanlardan İnsanlara Kan Nakli Yapılır mı ?


İnsan vücudu için kan oldukça önemlidir. Özellikle de acil durumlarda  kan nakli gerekiyorsa ve eğer beklenen kan 0 RH- ise bulunması bir hayli zor oluyor. Bu gibi durumlarda gerekli kan bulunamadığı için kan kaybından ölen pek çok insan vardır.

Bilim insanları da çok ilginç bir soruya çözüm getirmek için uzun yıllardır çalışmalarını sürdürüyorlardı. Hayvanlardan insanlara kan nakli yapılabilir mi ? Gerçekten eğer böyle bir şey mümkün olursa kan kaybından ölen insan sayısı minimuma iner hatta belkide böyle bir durum tarihe karışır. 

Bu fikir kulağa çok hoş gelse de yapılan onca deney ve teste rağmen böyle bir durumun mümkün olmadığı sonucuna varıldı. Hayvanlardan insanlara kan nakli yapılamama nedeni ise genetik farklılıklar.

Yani hayvanlar ile insanlar arasındaki genetik farklılıklar nedeniyle hayvandan, insana kan nakli yapılamıyor. Eğer yapılırsa şiddetli immünolojik reaksiyonlara sebep olur. Yani bağışıklılığımızın bozulmasına ve direncimizin azalmasına sebep olur. Kan kaybından belki ölünmez ama hayvandan alacağınız kan sizi ölüme bile götürebilir.

" Hayvanlardan insanlara kan nakli yapılabilir mi? " sorusunun cevabı net olarak " Hayır "dır; fakat yinede gelişen teknolojiyle birlikte yapılan çalışmalarla  ilerleyen zamanlarda bu durumun tersinden söz edebiliriz.

0 yorum:

-->