Kadınlar mı Daha Zeki Yoksa Erkekler mi ? İşte Cevabı !!
Erkekler mi daha zekidir ? Kadınlar mı ? Bu iki cins arasında muhtemelen en fazla geçen tartışma bu sorudur herhalde. Hatta bana göre herhaldesi biraz fazla oldu bu cümlede. Kadınlara göre kadınlar daha zeki, erkeklere göre ise erkekler daha zeki. Peki bu soruya bilimsel olarak cevap ne ? Acaba gerçekten kadınlar mı daha akıllıdır ? yoksa erkekler mi ?


Şimdi oradaki araştırma yapan insanları bir düşündüm de; Bu araştırmalar koskocaman laboratuvarlarda gerçekleştiriliyor. Bu laboratuvarlarda kadın bilim insanı da erkek bilim insanı da çalışıyor. Şimdi düşünün siz erkeksiniz ve deney sonuçları için tartışma var. Çıkan sonuç da kadınların daha zeki olduğunu kanıtladı diyelim. Ulan o kadının tavırlarını nasıl çekiceksin şimdi. Düşünsene ne yapsa " Aman ben daha zekiyim" tiriplerine girer bunlar. Tabi aynı şey erkek içinde geçerli. Neyse neyse şimdi konudan dışarı çıkmayalım da geçelim bakalım erkekler mi yoksa kadınlar mı daha zeki, daha akıllıdır ?

Bu sorunun cevabı olarak her iki tarafta kendi üstünlüğünü ispatlamak için kendi cinsinin daha akıllı olduğunu savunur. Fakat gerçekte ne kadınlar erkeklere göre daha zekidir, nede erkekler kadınlara göre daha zekidir. İnsanları diğer şeylerden ayıran şey zekalarıdır fakat hiç bir insan diğer insana göre erkek yada dişi diye zeka ve akıl olarak diğerinden üstün değildir. Her iki insan türünün de zekaları test edilemez ve birisinin diğerinden daha üstün olduğu kanıtlanamaz. Çünkü kimi insanların görsel, kimilerinin analitik, kimilerinin yapısal, vb. zekaları vardır. Kadınların genelde duygusal zekaları ağır basar. Erkeklerin ise pratik ve analitik zekaları ağır basmaktadır. Ama bu genellemedir ve istisnalar olabilmektedir. Dolayısıyla bu sorunun cevabı aslında hiç birimiz diğerimizden zeka olarak üstün değiliz. Zaten önemli olan zeka değil, sahip olduğumuz zekayı en etkili nasıl kullanacağımızı bilmektir. Umarım bu yazım bu çok tartışılan konuyu çözüme kavuşturmaya yetmiştir.


1 yorum:

  1. Bülent Ersoy gibi insanlar mı normal insanlar mı daha zeki peki ? :D

    YanıtlaSil

-->