ÇANAKKALE'NİN İNCİ İLÇESİ ''GELİBOLU'' HAKKINDA BİLGİLER!!!

ÇANAKKALE'NİN İNCİ İLÇESİ ''GELİBOLU'' 


geliboluya uzaktan bakışGeliboluda' büyüyen biri olarak, sizlere bu yazımızda Gelibolu'yu tanıtmaya çalışacağım. Kısaca Gelibolu Tarihçesi'nden, Gelibolu'nun mutlaka görülmesi gereken yerlerinden vee Gelibolu'da yemeden gitmememiz gereken yiyeceklerden bahsedeceğim.


Öncelikle belirtmek isterim ki Gelibolu öyle bir şehirdir ki, bunu orada uzun yıllar yaşamış olanlar çok iyi bilir. Çok fazla kaldığında sıkılırsın, yapacak bir şey bulamazsın. Birazcık uzak kaldığında ise deli gibi özlersin. Yani kısacası takıntılı olduğun eski sevgili gibi asla vazgeçemezsin.

Mustafa Kemal Atatürk ne demişti: ''Tarihini bilmeyen milletler, yok olmaya mahkumdur. '' Ne güzel söylemiş...

Şimdi sizlere dillere destan olmuş, tarih kitapların vazgeçilmez şehri Gelibolu Yarımadası'nın tarihi hakkında kısa bilgiler vereceğim.

Tarihte Gelibolu

çanakkale savaşları gelibolu yarımadası

M.Ö 1200'lere gidelim. Gelibolu ilk önemini, Hitit İmparatorluğu parçalanınca Frigler ve sonrasında Lidyalılar'ın Anadolu'ya geçişleri sırasında kazanmıştır. Kroisos(Lidya Kralı) savaşta  Perslere karşı yenilgi gösterince Lidya krallığı oratadan kaldırılmış ve Persler Çanakkale Boğazı üzerinde üstünlük sağlamışlardır. Sonraları ise Gelibolu üzerinde hakimiyet kuranlar:Spatalılar, Makedonyalılar, Bergamalılar, Romalılar,Bizanslılar ve son olarak da Türkler olmuştur.


Galli Polis( iyi ve güzel şehir) adıyla anılan  Gelibolu Yarımadası tarih boyunca birçok kavme güzargahlık etmiştir. 1354'te fethi gerçekleştirilen Gelibolu artık Osmanlı hakimiyetindedir. Ayrıca önemli bir hareket üssü olmuştur. Deniz üssü ve geçit yeri olmak üzere Osmanlı orduları için büyük önem kazanmıştır. Fatih döneminde Haliç tersanesinin devreye girmesi, Gelibolu'nun deniz üssü özelliğini giderek kaybetmesine neden olmuştur. Fetihten sonra Gelibolu, Rumeli'nin ilk Paşa Sancağı olmuştur. Osmanlı donanmasının başındaki kaptan-ı derya burayı merkez edinmiştir.Şöhret kazandığı bir başka durumda denizcilik idare merkezi olmasıdır.

Dünya' ya adımızı duyurduğumuz zafer yıllarına, 1915'lere gidelim. Çanakkale Savaşı'nda  Gelibolu bombalanmış ve yer yer zarara uğramıştır. Bunun ardından Yunanlılar tarafından edildiyse de iki yıla kalmadan terk edilmiştir. 1923'te yani Cumhuriyet döneminin başlarında vilayet merkezi  olmuştur.Bu durum üç yıl kadar devam etmiş ve 1926'da ilçe merkezine dönüş olmuştur.

Gelibolu'nun Güzellikleri

gelibolu hamzakoy sahil yolu

İnsanın bazen canı sıkkın olur, deniz havası almak ister. Sahil kenarına gider dolaşır, iyi gelir. Bazen de kalabalıktan uzaklaşıp,sakin sessiz yerlerde bulunmak ister. Kimsenin kimseye karışmadığı herkesin dilediğince yaşamını sürdüğü yerdir Gelibolu. Bütün bu isteklerinizi karşılar. Size huzur verir. 

Mutlaka Görülmesi Gereken Yerleri


Namazgah (Gelibolu Azaplar Namazgahı)


gelibolu azaplar namazgahı


Bu tür yapıların en güzeli ve görkemlisi olarak nitelendirilmiş namazgah, üstü açık çevresi korkuluklu bir ana mekan biçimindedir. Mermerden mihrabı, biri külahlı diğeri ise açık iki minberi vardır. Mermerden bir niş içinde olan mihrabın yanlarında süslü pencereler bulunmaktadır. Yazıtlı kapısı, dilimli ve rumi süslemedir.

Açık hava cami olan namazgah, 1407 yılında Hacı Paşaoğlu İskender Bey tarafından inşa edilmiş ve Gelibolu'da boğaz ve marmaraya karşı geniş bir alan olan Fener meydanındadır. Yaptırılmasının sebebi ise sefere çıkan deniz tüfekçi erleridir. Sefere çıkaacakları zaman burda topluca namaz kılarlarmış.


Gelibolu Mevlevihanesi
En geniş araziye , en büyük ve en görkemli Semahaneye sahip olan Gelibolu Mevlevihanesi, Dünya'nın en büyük mevlevihanesidir. Mükemmel bir yapıt olan bu yapının restarasyonu da tamamlanmıştır.Ziyaret edebilirsiniz ve sema törenlerine katılabilirsiniz.Bir kültür mirasıdır. Görülmeye değerdir.


Gelibolu Kalesi (Tarihi Liman)


gelibolu kalesi tarihi liman


Antik dönemde kurulduğu bilinmektedir. Bizans imparatoru I. Justinianus ise onartmıştır. Şimdilerde ise kaleden geriye bir burcu kalmıştır. Liman ise iki bölümden oluşmaktadır.Kule ise içteki havuzun yanında yükselmektedir. Halka açık olan bu kulenin adı Piri Reis Müzesi'dir.


Hallac-ı Mansur (Makamı)


hallac-ı mansur türbesi

Hallac-ı Mansur İslam dinindeki kendine özgü inanışları yüzünden Bağdat'ta öldürülmüştür. Türbesi de Bağdat'tadır. Değişik yerlerde makamları bulunmaktadır. Bunlardan biri de Gelibolu'dadır. Gelibolu'da ki makam yedi adet makamdan biridir. Türbenin içinde iki adet mezar bulunmaktadır. Kim oldukları ise kesin olarak bilinmemektedir. Konum olarak Hallac-ı Mansur türbesi, hamzakoy yolu ile fenere ayrılan yolun kavşağında bulunmaktadır. 


Bayraklı Baba


bayraklı baba, ön önemli yatırlardan biri


Anıt, küçük bir bahçenin içinde bulunan mermer bir mezardan ibarettir. Mezarın üzerinde ve yanlarında asılı bir yığın büyüklü küçüklü bayraklar bulunmaktadır. Bunun sebebi Bayraklı Baba'nın bir adak yeri olarak bilinmesidir. Akla gelebilecek her türlü dilek için Bayraklı Baba'ya gelinir her bir dilek için de adak olarak bayrak asılır.  

Bayraklı Baba'nın asıl adı Karacabey'dir ve deniz savaşında şehit olmuştur. Savaşta daima bayraktarlık yapan Karacabey'in ölümü hakkında birçok rivayet vardır. En önemlisi ise bayrağı düşmana teslim etmemek için parçalayıp yuttuğudur. Ölümü sırasında mezarında daima Türk bayrağının asılı durmasını vasiyet ettiğinden bu dileği yüzlerce yıldır uygulanmaktadır. Bu mezar yurdumuzun en önemli yatırlarındandır. 

Çilehane, Fransız Mezarlığı, Saruca Paşa Hamamı, Piri Reis Müzesi, birçok önemli türbesi... Birçok tarihi ve doğal güzellikleri barındıran Gelibolu'yu mutlaka ziyaret etmelisiniz. Asla pişman olmayacaksınız. 
İYİ GEZMELER EFENDİM! :)


Gelibolu'dan bunları yemeden ayrılmayın!


Gelibolu balık ve deniz ürünleri tüketiminden çok önemlidir. Eee ne de olsa hem Marmara denizine hem de Ege denizine kıyıları bulunmaktadır. Bu yüzden çok sayıda bulunan balık lokantalarında, günün her saatinde taze balık ve deniz ürünlerini tadabilirsiniz. 
Gelibolu'da balık yeme, pişirme, saklama kültürü oldukça gelişmiştir. Balık ve sardalya denildiği zaman akla gelen bir diğer şey ise balık konserveleridir. Bu konserveler değişik çeşitleriyle yerli halkın sofralarının tacı, turistler içinse farklı bir lezzet ve hediyelik olabilmektedir. 
''Boklu kebab'' hiç duymuş muydunuz? Böyle bir ismin mükemmel bir lezzetinin olabileceğini tahmin edemezdiniz büyük bir ihtimalle. :) Denizden çıktığı gibi mangala atılan sardalya balığının tadı eşsiz lezzettedir. Denizden çıkalım artık.

Gelibolu'nun bir diğer ünlü yiyeceği Peynir Helvası'dır. Tuzsuz taze peynirden yapılan bu güzel tatlı yerli halkın vazgeçilmezi olamayı başarmıştır. Yemek sonrası yenmek için mutlaka sofralarda bulunur. Özellikle de balık ziyafeti sonrası kolay hazmedilmeyi sağlar bu tatlı. İlk defa tadacaklar için farklı gelecektir fakat az az tadına bakayım derken emin olun vazgeçemeyeceksiniz.

Mevlevi tatlısı vardır bir de. Özel bir tatlıdır. Değişik bir lezzet olması nedeniyle önemlidir.

Şimdiden herkese AFİYET OLSUN! :)

0 yorum:

-->