Rujun kimyasal yapısı nedir?Kızların vazgeçilmezleri arasında en önemlisidir makyaj yapmak. Daha iyi nasıl makyaj yapabilirim diye oturur saatlerce video bile izleyebilirler. Dudaklarının dolgun ve güzel gözükmesini isterler. Peki dudağımıza sürdüğümüz bu rujların kimyasal yapısını biliyorlar mıdır? Kendimden cevap vermek gerekirse kullandığım hiçbir makyaj malzemesinin kimyasal yapısını bilmiyorum, doğru bir şey değil bu tabiki de. O zaman gelin ilk makyaj malzememiz olarak ruju ele alalım ve kimyasal yapısını birlikte öğrenelim :)

Rujun kimyasal yapısı üründen ürüne değişiklik göstermektedir. Genel olarak yapısında mumsu bir malzeme ve uçucu olmayan bir yağ bulunur. Bu yağın bulunma nedeni; ruju kolay sürebilmemiz için ve tüpte dağılmasın diyedir. Genellikle balmumu ve hintyağı kullanılır. Kullanılan bir başka karışım ise polietin ile karıştırılmış silikon ve silikon yağıdır. 
Peki bu kadar güzel renkler nasıl ortaya çıkıyor?
Ruja renk vermesi için çeşitli pigmentler kullanılır. Dudakta çözünmemesi içinb suda çözünmeyen boyalar kullanılır. Kozin, ruj yapımında en çok kullanılan boya pigmentidir. 
Verdiğim bu bilgilerle kızların vazgeçilmezleri arasında olan bir makyaj malzemesinin kimyasal yapısını öğrenmiş olduğumuzu düşünüyorum :)


0 yorum:

-->