Sümüklü böcekler üzerlerine tuz dökülünce neden erirler?


Yağmurlu havayı sevmeyen insanların çeşitli nedenleri vardır. Bunlardan birkaçını söylemek gerekirse;bazıları ıslanmaktan nefret ediyordur, bazıları ise yağmurlu havalarda ortaya çıkan böceklerden tiskiniyordur. Şimdi sizlere yağmurlu havalarda ortalıklarda dolaşan sümüklü böceklerin korkulu rüyasının ne olduğunu ve neden korkulu rüyası olduğu hakkında bilgi vereceğim.

Korkulu rüyaları Tuz ! Peki neden?

Yağmurlu havalarda karşılaştığımız sümüklü böceklerin sırtlarında evleri ile yavaş yavaş ilerlerken arkalarında sümüksü bir sıvı bıraktıklarını herkes biliyordur. Burada tuz ne alaka gibi düşündüğünüzü hisseder gibiyim. Düşüncelerinize hemen cevap verelim o zaman:
Yağmurlu havalarda eksikliğini asla hissetmediğimiz sümüklü böceklerin yaşamlarını sürdürebilmeleri için  nemli ortamlara ihtiyaç duyduğunu bilmiyorsanız bile sadece yağmurlu havada daha çok ortalıkta olduklarından anlayabiliriz. Tuzun ise nem çektiğini biliyoruz fakat sümüklü böceklerin üstüne tuz döktüğümüzde aslında erimezler, sadece kururlar.Yaşamlarını sürdürebilmeleri için neme gereksinim duyan sümüklü böcekler, nem ihtiyacını karşılayamaz ise kuruyarak ölürler. Sümüklü böcekleri güneşli havalarda görmememizin nedeni de aşırı sıcaktan kaçmak istemeleridir çünkü onlar için sıcak, kurumak demektir buda ölmelerine nedendir. 


0 yorum:

-->