Tavşanın gözüne ışık vurduğunda neden hareketsiz kalır?
Avcıların çok iyi bildiği bir şeyi ben daha şuan öğrendim ve açıkcası dikkatimi çekti. Bilmeyenler vardır diye benim dikkatimi çeken bu bilgiyi sizinlede paylaşmak istedim :)
Akşam ava çıktığımızda yanımıza fener vb. şeyler alırız bunun nedeni etrafı aydınlatmak dışında av içinde yararlı olan bir şeydir; çünkü akşam dolaşan hayvanlar çok fazla ışığa alışık olmadığından ışık vurulunca yerlerinde kalabilirler.
Peki bunun nedeni nedir?
Görme hücresi olan retina memeli canlılarda iki şekilde bulunabilir. Gece yaşamını sürdüren canlılarda bulunan retina çubuk şeklindeyken gündüz yaşamını sürdüren canlılardaki retina koni biçimindedir. Tavşanlarımız ise yaşamını gece sürdüren canlılardandır dolayısıyla fazla ışığa alışık değillerdir. Birden gözlerine ışık kaynağı tutulduğu zaman geçici körlük yaşarlar ve yaşamları tehlikede olmasın diye oldukları yerde kalıverirler, aslında bilseler ki avcıların onlara yaptığı bir oyundur bu hemen kaçarlar ama işte :) Eğer ışık kaynağı çok yakından vurulmuşsa kaçma olasılıkları daha yüksektir.

0 yorum:

-->