Albert Einstein'ın Bilinmeyenleri | Dünyanın Gelmiş Geçmiş En Zeki İnsanı


Albert Einstein'ın Bilinmeyenleri | Dünyanın Gelmiş Geçmiş En Zeki İnsanı


einstein evlilik sözleşmesi


Albert Einstein'i tanımayanımız yoktur herhalde dünyaca ünlü bir bilim adamı ve düşünür olan Einstein yaptıkları ile unutulmayacak insanlardan birisidir. Öncelikle biraz ön bilgi verelim. Albert Einstein Almanya'da Ulm isimli bir yerde doğmuştur. Çok parlak bir ailesi yoktu. Babası klasik bir memur hayatı sürmese de yine de güzel bir hayatı yoktu. Şimdi herkesin zekasını konuştuğu Albert Einstein küçük yaşlarda konuşma zorunluğu çekmiş ve ailesi bu durumdan bir hayli rahatsız olmuştur. Şimdi herkesin zekasına hayran olduğu adam küçükken bir geri zekalı gibi davranıyordu. Konuşmayı çok ama çok geç öğrendi. Eğitim hayatında da dışlanıyordu. Çünkü diğer çocuklar gibi koşup eğlenmeyi sevmediği için hep arkadaş arasına alınmıyordu. Çok içine kapanık olan Einstein'in hiç arkadaşı yokmuş. Zaten genelde böyle insanlar çok büyük şeyler başarıyorlar. Albert Einstein ise bu insanlar arasında belki de en ünlü olan isimdir.

Einstein'i bu ezberci sistemden uzaklaştıran bir çok şey vardı. Okulda ki eğitim sistemine hiç ama hiç ısınamamıştı. Çok ama çok saçma buluyor ve hiç ilgi duymuyordu. Haliyle başarısız da oluyordu. Çünkü ezberci bir sisteme ta o yaşlarda karşıydı ve ezberleri bozup kimsenin yapamadığı şeyleri yaptı. Tüm bunların başlangıcı gerçekten çocukluktan başlıyor. Her zaman farklı olanlar gelecek yaşlarda yaptıkları şeyleri ile gündeme geliyorlar. Diğerleri ise belli bir sistem içinde kaybolup gidiyorlar. Einstein bunlardan olmamış ve gerçekten tüm ezberleri bozmuştur. Atomu parçalayarak kendine geri zekalı diyen öğretmenlerini bir güzel rezil etmekle kalmamış diğer yaptıkları ile onları yerin dibine sokmuştur.

Fakat Albert'in hayatında ki dönüm noktası ise kesinlikle amcasıdır. Amcası ona geometriyi öğretmiş ve geometri Albert'i büyülemiştir. Bu özellik Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk'te de vardır. Atatürk'ün geometriye olan hayranlığını ve geometri için yaptıklarına bakarsak gerçekten bu iki unutulmaz insan bir özellikle buluşmuştur. Albert Einstein ve ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk geometriye kattıkları ile gelecek nesillere çok ama çok işe yarar bilgiler bırakmışlardır. Albert Einstein geometriyi ilk öğrendiğinde tam olarak bu bilgilere aşık olmuştu. Sürekli geometri düşünüp bu yönde kafa yorarmış.

Yıllar böyle geçmiş ve Albert bir şekilde de olsa Üniversiteyi bitirmiştir. Herkes gibi iş bulma konusunda başarılı değildir. Ve dünyanın %95 i gibi sevmediği bir işte çalışmaya başlamıştır. Bu sistem Einstein'i bile normal bir işte çalışmaya itiyor, belki içimizde ne cevherleri olan insanlar var fakat biz bunları keşfetmeden asla böyle insanlar ortaya çıkmayacak ve bu sistemde kaybolacaklar. Einstein bunlara rağmen araştırmalarına ve fiziğe olan eğilimine devam etmiştir. Bir çok araştırmalar yapıp bunlar üzerinde bazı tezler ortaya sunmuştur. Bu tezlerin çoğu hala daha günümüzde kullanılmaktadır ve çürütülememiştir. Adam gerçekten bir dahidir.

Bu şekilde bir çok bilimsel çalışmaları ve ödülleri vardır. Fakat biz bugün biraz da onun bilinmeyen yönlerine inelim ve bakalım dünyanın gelmiş geçmiş en zeki insanı hakkında neler bulacağız.

albert einstein çapkınlıkları


Albert Einstein'in En Büyük Hobisi

Albert ne zaman boş vakit bulsa keman çalardı. Keman'a olan tutkusu araştırmaya olan tutkusu ile aynı idi. Küçük yaşlarda bunun üzerine özel eğitim bile almıştır. Keman çalarken kafasının boşaldığını ve sonra daha güzel şeyler düşünebildiğini açıklamıştı. Hayatı boyunca keman çalan Einstein en büyük fikirlerin hep bu anlarda oluştuğunu söylerdi. Keman çalarken düşünebilen ve belki de günümüzde kullandığımız bir çok şey de etkisi olan bu anlar onun için çok ama çok özeldi. Belki de o notalar sayesinde hayatımız çok ama çok kolay. Belki de o notalar olmasaydı hala atom parçalanmamıştı. Bunu hiçbir zaman bilemeyeceğiz. Fakat ona olan hayranlığımız her zaman devam edecek. Bu özelliği de Einstein'in en büyük hobisidir. Bunu bir çok yerde dile getirmekten keyif duymuştur. Bazı söylentilere göre ise annesi onu bu yola sürüklemiştir. Annesi de müzik hastası bir hanım efendi olduğu için çocuğu olan Einstein'de ondan etkilenmiş ve kemana merak salmıştır.


Nazilerin Düşmanlığı

Albert Einstein ününe kavuştuktan sonra profesör olarak çalışmaya başlar. Bu sırada ise Adolf Hitler Almanyayı ele geçirir. Bir yahudi olan Einstein ise bu yüzden Amerika'ya gider ve geri dönmeme kararı alır. Çünkü evi yağmalanmış ve tüm her şeyi yakılmıştır. Başına da ödül konulduğunu öğrenince Almanya'ya dönmeme kararı almıştır. Naziler Albert Einstein'e büyük bir kin duyarlar ve onun adının bile anılmasını yasaklarlar. Almanya'da ki üniversitelerde bile onun adını anmak yasaktır. Tüm diplomatik ortamlarda tamamen yasaklanmış olan Einstein'in tek suçu ise Yahudi olmaktır. Ve naziler Yahudilerde nefret ettikleri için yaşadığı yere veda etmiştir.

Einstein İlk Doğduğunda Kafası Nasıldı ?

Einstein ilk doğduğunda herkes şok olmuştu. Çünkü bir bebeğe göre kafası çok büyüktü. Aynı zamanda da şekilsizdi. Ailesi bu olaydan çok ama çok korkmuş ve telaşa kapılmıştı. Fakat doktorlar hemen ailesini yatıştırmıştır. Çünkü zamanla bunun düzeleceğini ve normal bir bebek kafasına döneceğini düşünüyorlardı. Buna rağmen ailesi uzun süre boyunca telaşından vazgeçmedi fakat sonunda doktorların dediği oldu. Einstein zamanla normale dönmüş ve vücudu normal bir bebek vücudu görünümü almıştı. Kafası vücudu ile orantılı olup şekilsizliğini de gidermişti. Aile bu durumdan sonra bir hayli rahatlamıştır.

Karşı Cins İle Etkileşimi

Einstein kadınlar tarafından bir hayli ilgi görmüştür. Bu tabi ki dış görünüşü ile ilgili değildir. Zekası ve ünlü biri olması nedeni ile bayanlar onunla bir hayli ilgilenirdi. Sürekli özel mektuplar alan ve bu ilgiden bıkan bir adamdı ünlü Einstein. Einstein bu ilgiden rahatsız oluyordu fakat çok çapkın bir adamdı. Zevkine çok düşkündü. Evli iken bir çok kadınla aşk yaşamaktan çekinmemiştir. Eşi ile sürekli sorunlar yaşayıp evlilik sözleşmesi bile yapmıştır. Bu sözleşme de çok ağır şartlar olmasına rağmen eşi bu sözleşmeyi kabul etmiş fakat bir süre sonra Einstein'e dayanamayıp ayrılmıştır. Bu ayrılıktan kısa bir süre sonra Einstein kuzeni ile evlenmiştir.

Kişisel BakımıAlber Einstein kişisel bakımına hiç ama hiç dikkat etmezdi. Fotoğraflarından da anlayacağınız gibi saçları çok ama çok düzensiz dururdu. Elbiseleri hep özensiz ve eskiydi. Hiç bir zaman dış görüşüne önem vermezdi. Saçlarını taramaz elbiselerini yıkamazdı. Yıkama kısmını genelde eşi yapardı. Çok önemli özelliği ise çorap giymezdi. Einstein hayatı boyunca çorap giymemiştir. Bu özelliği ile de her zaman gurur duymuştur. En özel günlerde bile bu özelliklerinden fire vermeyen Einstein bir hayli ilginç bir adamdı.


Einstein ile ilgili bilmediğiniz bir kaç özelliği sizinle paylaştım. Umarım yararlı bir yazı olmuştur. Herkese okuduğu için teşekkür ediyorum. Yorum ve önerilerini alt bölümde bulunan yorum bölümünde bekliyorum.

0 yorum:

-->