Hayvanların Kuyrukları Neden Var ? Kuyruk Ne İşe Yarar ?Hayvanların Kuyrukları Ne İşe Yarar ?

Pek çok hayvanın kuyrukları vardır. Kedi, köpek, inek, keçi diye pek çok hayvan kuyruğu olan hayvanlara örnek gösterilebilir.  Peki bu hayvanların kuyrukları neden var ? 

Hayvanların kuyrukları ne işe yarar ? pek çoğumuz bunu bilmez hatta çoğumuz da bu sorular aklına bile gelmemiştir. Fakat merak edenler için hayvanların kuyruklarının ne işe yaradığını anlatıyoruz.

Hayvanlara kuyrukları pek çok özellik katar. Tek tek bu özellikleri sayarsak bitiremeyiz. Fakat size bir kaç örneklerle hayvanların kuyruklarının ne işe yaradığını açıklayalım.

Örneğin kangurular için konuşursak, kangurular kuyruklarını dengede kalmak için ve kendilerini savunmak için kullanırlar. Yada kediler ve köpekler duygusal olarak bizimle iletişim için kuyruklarını kullanabilirler. Kuyrukların genel anlamda çok fazla işlevi bulunuyor. Basit bir şekilde saymamız gerekirse yüzmek, iletişim, savunma, denge, oyun oynama, sıçrama, tırmanma, tutunma, koşma, karşı cinsin ilgisini çekmek gibi sıralayabiliriz.

Bazı maymun türleri kuyruklarını fazladan bir el olarak kullanırlar. Ağaçlardan ağaçlara atlamak, ağaçlarda asılı kalmak için kuyruklarından faydalanırlar. Kunduzlar kuyrukları sayesinde yüzebiliyorlar. inekler kuyrukları sayesinde üzerlerine konan zararlı böcek, sinek ve haşerelerden kuyrukları sayesinde korunurlar. Fareler kuyrukları sayesinde yönlerini çok daha rahat bir şekilde bulabilir. Kuyruğu olmayan fareler genelde nereye gideceklerini bilmezler. Tavus kuşlarının kuyruklarının görkemli oluşu herkes tarafından bilinir. Tavus kuşları bu görkemli kuyruklarını karşı cinsi etkilemek amacıyla kullanır. Soğuk bölgelerde yaşayan hayvanlarda, örneğin kutup tilkisi kuyruklarını kendilerine dolayarak soğuktan korunurlar. Sincaplar ise yağmurdan korunmak için kuyruklarını şemsiye gibi kullanırlar.

Gördüğünüz gibi kuyrukların hayvanlar için oldukça büyük önemi varmış. Sizin bu konu üzerine eklemek istedikleriniz varsa yorumlar kısmından düşüncelerinizi belirte bilirsiniz. 

0 yorum:

-->