Dünya Neden Döner ? Dünya Dönmezse Ne Olur ?


Dünya Durursa Ne Olur ? Dünya Neden Döner ?


Dünya ve evrende bizim pekte umursamadığımız olup biten bir sürü olay vardır. Dünyanın dönme olayı da bu olaylardan bir tanesi. Peki dünya neden döner ? yada dünya dönmezse neler olur hiç düşündünüz mü ?

Dünyanın dönmemesi adeta insanlığın sonunu getirecek olan pek çok şeyi sıralayacaktır. Dünyanın durması durumunda başımıza pek çok şey gelebilir. Yer çekiminden manyetik güce kadar dünyanın düzenini sağlayan dünyanın dönmesi olayını gelin biraz inceleyelim.

Dünya Durursa Ne Olur ?


1- Yer çekimi olmayacağı için her şey sağa sola savrulur.

Dünyanın dönmesi yer çekimine neden olduğu için eğer dünya durursa yer çekimi de olmayacaktır. Yer çekimi olmadığı için her şey sağa sola savrulur, düz bir yerde duramaz, ve saatte 130 KM hızla bir yerlere uçardık. Ayrıca çok büyük fırtınalarda meydana gelecektir.

2- Dev tsunamiler

Yer çekiminin olmaması okyanusları da etkileyecektir. Eğer dünya dönmeyi durdurursa tsunamilerden dolayı dünya çok büyük zarar görecekti. Ayrıca dev tsunamiler zamanla okyanusları kutuplara doğru götüreceği için dünyanın yapısı da büyük olasılıkla değişecekti.

3- Yaşam diye bir şey olmazdı.

Dünya durursa, meydana gelecek olaylardan dolayı hiç bir canlı ayakta kalamazdı. Meydana gelen tahribatın büyüklüğü düşünülürse burada hayatta kalmak mucizeden de öte bir şey olurdu.

4- Günler sonsuza kadar uzardı.

Günlerin dünyanın dönüşüne bağlı olması sebebiyle, dünya dönmezse gün diye bir kavramda olmayacaktır. Daha detaylı anlatırsak. Dünyanın 1 defa kendi ekseni etrafında dönmesi 24 saat sürmektedir. Böylece gün biter ve yeni gün başlar. Fakat dünya dönmezse böyle bir durum oluşmayacak ve gün diye bir kavram kalmayacaktır.

5- Dünya elips şeklinden, küre şekline geçerdi.

Dünya hepinizin bildiği gibi elips şeklinde. Yani ortalardan şişik üzerine bastırılmış bir topa benzemekte. Dünyadaki okyanusların büyük bir bölümü de ekvator çevresi yani dünyanın ortasında olduğu için dünya durursa ekvatordaki sular tüm dünyayı kaplayacak ve kutuplara doğru çekilmeye başlayacaktı. Dolayısıyla elips olan dünyanın şekli, küre halini alacaktı.

6- Dünya tek ve kocaman bir kıtadan oluşurdu.

Okyanusların kutuplara doğru çekilmesi sebebiyle dünyada kuzey ve güney kutuplarını su kaplayacak ve sadece dünyanın orta bölgesinde kocaman bir kıta belirecekti. 

7- Dünya artık eğik olmazdı.

Dünyanın eğik olması bizim için bir anlam ifade etmese de, mevsimleri doğrudan etkileyen temel sebep eğiklik olduğu için aslında oldukça önemli bir olay. Eğer dünya dönmezse mevsimler yaşanmayacağı için eğikliğin de bir önemi kalmayacak.

8- Manyetik alanlar yok olurdu.

Eğer dünya dünya dönmeyi durdurursa canlılığı koruyan en önemli koruma mekanizması olan manyetik alanlar kaybolacaktır. Belirtmekte fayda var, manyetik alanlar güneşten meydana gelen patlamalardan ve güneşten meydana gelen radyasyondan dünyayı koruyan en önemli sistemlerden birisidir. 


0 yorum:

-->