Katalonya Meselesi Barcelonaya Ne Olacak ?

barcelona nerede oynayacak

Katalonya Meselesi Barcelona Hangi Ligde Oynayacak ?


Bağımsızlığını ilan etmek isteyen Katalonya‬‬ hangi bölgede?, bağımsızlık mücadelelerinin sebebi nedir? ,Barcelona'nın durumu ne olacak ? bütün bu soruların cevaplarını bu yazıda bulabilirsiniz.

Katalonya'nın İspanya'dan ayrılarak bağımsızlığını ilan etmesini öngören tartışmalı karar  hakkında geçtiğimiz haftalarda  yapılan oylamada ,Yerel hükümet, İspanya’dan ayrılmayı öngören sürecin başlamasını 63’e karşı 72 oyla onayladı. Barcelona merkezli hükümet tarafından onaylanan yol haritasında Katalonya’nın 2017’de bağımsızlığı yer alıyor.

KATALONYA NEREDE?


Katalonya, İspanya'nın kuzey doğusunda bulunan özerk bölge. Akdeniz boyunca 580 km sâhili vardır. İber Yarım adası'nın kuzeyinde Fransa ve Andorra ile çevrilidir. Çeşitli sahilleri ve çok sayıda plajları vardır.

Bölgenin 3 resmî dili vardır: İspanyolca, Katalanca ve Aranca. 2014 tahminlerine göre Katalonya toplam nüfusu 7.512.982'dir. Bölge nüfusu, İspanya nüfusunun %16.1'ini oluşturur.Son yapılan referandum sonucunda Avrupa'nın en özerk bölgesi unvanını almıştır.

KATALANLAR NEDEN İSPANYA'DAN AYRILMAK İSTİYOR?


İspanya'nın 17 özerk yönetiminden biri olan Katalonya,  çoğunlukla aldığı meclis kararıyla merkezi yönetimden, Katalanlar'a anayasada "millet" statüsü verilmesini istedi. Katanlanlar, ayrıca limanlarını işletmek, vergi toplamak ve bu vergileri istedikleri gibi kullanmak haklarını da talep etti. Yargıda da daha fazla bağımsızlık istediler, iktidara gelirken Katalan partilerin büyük desteğini alan Başbakan Zapatero'nun talebi ispanyol Meclisi'nde görüşme kararı büyük tartışmalar yarattı.

Milliyetçi ispanyollar, Katalanlar'ın talebinin bağımsızlığa atılan açık bir adım olduğunu ileri sürdü. Zapatero birkaç kez Katalan lideriyle bir araya gelerek ulus statüsünün kabul edilemeyeceğini ancak toplanan vergilerin yüzde 75'ine sahip olabileceklerini söylese de bir antlaşmaya varılamadı.

Katalonya Ayrılır İse Barcelona Nerede Oynayacak ?


Bunun hakkında ise bir çok söylenti var. İngiltere olsun, Fransa olsun, Almanya olsun bu konuda çok fazla konuşuluyor. Tabi ki de şöyle bir durum var barcelonanın bir lige gelmesi demek o ligin değerinin tavan yapması demektir. Bu yüzden herkes barcelonanın kendi liginde oynamasını ister.

Özellikle İngiltere bunu çok ister çünkü zaten yayın gelirleri çok yüksek. bir de barcelona gelince hepten tavan yapacaktır.

Fakat bu konuda henüz net bir şey oluşmuş değildir. Her şey olabilir. Önümüzde ki günlerde bu durum netleşince sizinle paylaşacağız. Sayfamızı takip etmeyi unutmayın.

Referanduma Kaç Kişi Katıldı ?


Katalonya Özerk Yönetimi Sözcüsü Jordi Turull, referandumda 2,3 milyon geçerli oy kullanıldığını ve halkın yüzde 90'ının bağımsızlığa destek verdiğini açıkladı.

Referandumda 'hayır' oylarının oranı ise yüzde 7,77 oldu.
760 bin oyun ise İspanyol polisi tarafından ele geçirildiği belirtildi.
7,5 milyon nüfuslu Katalonya'da yaklaşık 5 milyon seçmen bulunuyor. Böylece katılım oranı yüzde 43 olarak gerçekleşti.

Son Durum


İspanya'nın Katalonya'da yaşananlar ile beraber büyük bir kutuplaşma içine girdi.

Başkent Madrid'de ve ülkenin geri kalanında Pazar günü gerçekleşen polis müdahalesinin ardından çok sayıda Katalonya'ya destek eylemi düzenlendi.

Diğer yandan yine Madrid'de ve diğer birçok şehirde 'Katalonya İspanya'dır' sloganlarıyla referandum karşıtı gösteriler de düzenlendi.

İspanya televizyonlarında da hararetli tartışmaların yaşandı ve analistlerin ikiye bölündü.

Özellikle kimi gazeteciler ve siyaset bilimciler, Katalan liderin polis şiddetini bağımsızlığı ilan etmek için bahane olarak kullanmakla suçluyor.

Yani kısacası ülkede bir ikilik var. Fakat dünyanın merak ettiği şeylerden bir diğeri de Barcelonaya ne olacak. Çünkü kulüp çok popüler ve taraftar sayısı çok fazla. Sonuçları dikkatle takip edip yine sizlerle paylaşacağız. Sayfamızı takip ederek sonuçları kısa sürede öğrenebilirsiniz.

0 yorum:

-->