Alkol Faydalı mı ? Alkolün Zararları Neler ?Alkolün zararlı olduğunu düşünürüz. Gerçekten de öyle. Fiziksel olarak zararlarının yanı sıra zihinsel zararları da azımsanmayacak kadar büyük. Geçtiğimiz günlerde bilim insanlarının yaptığı araştırmalar neticesinde dünyaca ünlü tıp dergisi Lancet'de alkolün faydalı sayılabilecek belirli bir miktarın olmadığını açıkladı.

BBC Türkçe'nin aktardığına göre, saygın tıp dergisi Lancet'de yayımlanan araştırmada, her yıl dünya çapında alkol kaynaklı 2,8 milyon ölümün gerçekleştirildiği belirtildi.

Alkolü tamamen bırakmanın en sağlıklı çözüm olduğu aktarılan araştırmada, her yıl erkeklerin yüzde 7'sinde, kadınların ise yüzde 2'sinde alkol ile ilişkili ölümlerin görüldüğü ifade edildi.

15-49 yaş arasındaki kişilerde ölüm ve sakatlıkların temel sebeplerinden birinin alkol içmek olduğu belirtildi.

Bazı araştırmalara göre alkolün az da olsa faydasının olduğu yönündeydi fakat yeni yapılan araştırmalara göre alkolün zararlarının yararlarını yok ettiği öne sürüldü. Böylelikle alkolün insan bedenine faydasının olmadığı belirtildi. 

1990-2016 yılları arasında gerçekleştirilen ve yüzlerce diğer araştırmadan yararlanan yayında, günde bir kadeh içki içmenin kanser, diyabet ve tüberküloz riskini yüzde 0,5 artırdığı, günde iki kadehin bu riski yüzde 7'ye çıkardığı belirtildi.

Bazı insanlara göre günde bir-iki kadeh alkol almanın faydalıdır. Fakat yapılan araştırmalar hiçte böyle bir durumun olduğunu söylemiyor. Zira 1990-2016 yılları arasında gerçekleştirilen ve yüzlerce diğer araştırmadan yararlanan yayında, günde bir kadeh içki içmenin kanser, diyabet ve tüberküloz riskini yüzde 0,5 artırdığı, günde iki kadehin bu riski yüzde 7'ye çıkardığı belirtildi.

Yani anlayacağınız alkol içmenin faydası şimdilik yok diyebiliriz. Yazımızı fazla uzun tutmadan sizlere alkol alıyorsanız alkol almayı bırakmayı öneriyoruz. Tabi yine de son karar sizin. Belki de bilim insanları da bu araştırmayı yaparken bir iki bardak alkol almıştır. :)

0 yorum:

-->