Dolar Nereye Gidiyor ? Dolar 8 TL Olacak Mı ?

dolar 8 tl olacak mı

Dolar Nereye Gidiyor ?

Dolar ne olacak ? 1 dolar ne kadar ? dolar nereye gidiyor ? dolar kazanmak zor mu ? nasıl dolar kazanılır ? bu ve bunun gibi sorular akıllarda. Peki bunu sonucu ne. Dolar daha ne kadar daha böyle gidecek hep beraber göreceğiz ama buna mantıksal olarak bir değinelim bu gidişat hiç ama hiç iyi göstermiyor.

Dolar Nasıl Artar ?

Dolar ve bunun gibi para birimleri, aslında ekonomiye dair bir çok şey arza göre değişir. Yani arz fazla bu paraya talep fazla ise o para miktarı değer kazanır. Fakat arz az yani talep az ise o para da değer kaybeder. İşte şuan dolara değil ama TL'ye olan tam olarak da budur. TL'ye yatıran yatırımcılar artık eskisi kadar mantıklı bulmuyor. Çünkü maalesef mantıklı değil.

Durum böyle iken yatırımcı nereden çok kazanırsa oraya yatırır. Siz de paranızı değerlendirmek isterseniz daha kazançlı olana mı gidersiniz yoksa daha az kazançlı olana mı ? tabi ki de daha karlı olanı tercih eder herkes. Nedeni ise hayatın amacı fazla para kazanmak.  Bu sefer yatırımcılar Türkiye'den çıkınca TL miktarı arttı yani TL piyasada bollandı. Herkes de Dolara geçince dolarız arzı arttı. Yani herkes dolar almak istediği için arz talep dengesinden dolar arttı üstüne bir de TL düşünce arada ki bu uçurumlar oluştu.

Üzerine bu siyasi krizlerden dolayı çok büyük paralarla oynayan insanlar ABD yanlısı olduğu için bu dediğim döngüyü 10 15 katına çıkarınca olanlar oldu. Ve 1 hafta önce 4.70 olan dolar şuanda 5.83'ü gördü. Peki daha ne kadar artacak? Artmaya devam edecek mi maalesef gidişat o yönde ilerliyor. Dolar artmaya devam edecek tabi böyle giderse.

Yavaş yavaş yaptırımlar ülkemizin canını sıkmaya başladı. Yavaş yavaş sesler yükselmeye başladı. Unutmayın ki bu ülkemizde açılan bir ekonomik savaştır. Ekonomik savaş artık bir çok savaştan daha tehlikelidir. Çünkü ekonomik sıkıntı çeken bir ülke diğer önemli konulara odaklanamaz bile bu da bu ülkeyi her açıdan geri götüren bir anlayışa sürükler.

Dolar Nasıl Azalır ?

Dolar üstte saydığım dengelerden dolayı artış gösterdi. Peki nasıl azalır. Bunların tersi olursa tabi ki. Ama tersi nasıl olacak. Yani bu durumda dolar karşısında sürekli değer kaybeden TL'ye yatırımcı nasıl güvenip para yatıracak. Bu en büyük sorun. Mesela 1 milyonu olan bir yatırımcıyı düşünelim. Bu adam geçen haftadan bu yana TL 'de olsa ne kadar zarar etmiştir. Dolar da olsa ne kadar kar etmiştir bunları bir hesaplayalım.

Sonuç en olarak 100.000 TL'ye yakın bir fark ortaya çıkıyor. Siyasi gerginlik sürdükçe ve paranın kontrolü o malum kişilerde olduğu için ABD daha güçlü. Çünkü para o ülke ve orayı esas yöneten kişilerde. Hal böyle iken küçük yatırımcılar neden bunların aksi yönünde hareketler etsin?

Burada devreye faiz giriyor. Faiz artırımı olursa insanlar paralarını TL'de değerlendirebilir. Diğer türlü bu durumda dış yatırımcılar maalesef ülkemizden parasını çekmeye devam edeceklerdir. Bu da git gide açılan bir makasa neden olacaktır. Bu gidişle de 8 dolar olacak mı sorusuna maalesef gidişat bunu gösteriyor diyebiliriz.

Dolar Nasıl 8 TL Olur ?

Türkiye eğitime bu önemi verdikçe, yani her sene bir sınav sistemi değişiyor. Her sene farklı sınav sitemi geliyor ama matematik ve Türkçe ortalamaları açıkçası çok ama çok düşük. Peki neden? sorun o kadar sınav sisteminde mi. Sürekli değişiyor ama hala sonuç kötü neden? çünkü sorun orada değil artık anlayın bunu. Sorun sistem de eğitim sistemi komple değişmeli ama her sene değil. Bir sene bir değişmeli ondan sonra daha da değişmemeli.

Eğitim ile ne alakası var diyenler için şunu söyleyeyim. Şimdi dolar yükselirken insanların banane ben ekmeği dolar ile almıyorum sözleri, dolar la mı alış veriş yapıyorsunuz sözleri ortadan kalkar. İnsanların siyasete ve ekonomiye bakış açıları değişir. Farkındalık artar. Çünkü sınavda ortalama 3 net matematik yapan bir ülkeye sen gidip faizi, arz talebi ince hesapları nasıl anlatacaksın.

Bunların olması için önce eğitim komple değişmeli, tarım ve hayvancılığa önem verilip ihracat yapılmalı ki cari açık kapansın. Her sene milyonlarca hayvan alıyor bu ülke neden ? çok basit çünkü üretemiyor. Türkiye bir tarım ve hayvancılık ülkesi iken artık her şeyi ithal alıyor neden çünkü üretmiyor. Çünkü herkes inşaat dikiyor ev alıyor kimse bahçe almıyor neden ? çünkü diğerleri daha karlı.

Ülke olarak bunların farkındayız demek isterdim ama değiliz neden ? çünkü farkındalık yani eğitim yok. Bakın az demiyorum yok diyorum. Ülkemizde okullarda eğitim yok sadece öğretim var o da senelerdir aynı konuları yarım yarım öğretiyorlar. Devlet okullarından mezun olup 3 ortalama matematik yapan ve ingilizcesi çok az olan bir nesil yetişiyor. Çünkü eğitim zaten yok öğretim de çok az.

İnsanlar ekonomi derdinde değil insanlar iyi bir yere gidip memur olma derdinde. İnsanlar girişim yapma derdinde değil insanlar sigorta derdin de ssk derdinde. Neden ? çünkü bilinç yok çünkü eğitim yok. İşte dolar nasıl 8 TL olur işte böyle olur arkadaşlar. Böyle giderse 8 de olur 10 da olur.

0 yorum:

-->