Erteleme Alışkanlığından Kurtulmanın Yolları Nelerdir ?

erteleme alışkanlığından nasıl kurtulurum

Erteleme Alışkanlığından Kurtulmanın Yolları Nelerdir ?

Ertelemek belki de insanlığın en büyük sorunlarından biridir. Bunu aşmak için kimler kimler uzman yardımı almıştır. Çünkü ertelemek gerçekten bir alışkanlıktır ve alışkanlıklardan maalesef bir türlü vazgeçilmiyor. Alışkanlıkları iyi olan insanlar genelde başarılı kötü olanlar ise başarısız oluyor. Bundan dolayı erteleme alışkanlığından bir an önce kurtulmamız gerekiyor.

Aranızda 2 sene önce dil öğrenmek isteyen ama hala bunun için adım atmayan var mı ? veya 3 sene önce yazılım öğrenmek isteyen ama bunun için adım atmayan var mı ? Peki aranızda her gün az da olsa kitap okumalıyım deyip okumayan var mı ? Var diye cevap verdiğinizi duyar gibiyim. Çünkü maalesef var. Bunlar bir çok kişide var ve bu yüzden bir çok kişi başarısız. Şimdi bakalım bu erteleme alışkanlıklarından nasıl kurtuluruz. Detaylı inceleyelim umarım bir kaç kişi bili bundan faydalanır ve bu alışkanlığından kurtulur.

1- Küçük Parçalara Bölün


İşinizi, eğitiminizi veya herhangi ertelediğiniz bir şeyi ufak ufak parçalara ayırın. Çünkü ertelemenin en büyük nedeni o işin kafamızda çok zor ve zaman alıcı görünmesidir. Mesela dil öğrenmek için en az 1 sene çok sıkı çalışmalıyım diyorsunuz aslında her gün yarım saat zaman ayırsanız yeterlidir. Bu ve benzeri ertelemelerden kurtulmak için işinizi veya hedefinizi parçalara bölün ve ertelemeyin.

2- 2 Dakika Kuralı


2 dakika kuralı yeni bir şeye başlarken uygulanan basit görünen ama etkili bir yöntemdir. Yeni bir şeyi yapmanın en zor yanı onun için ilk adımı atmaktır. Mesela kitap okumaya başlamak için en zor olanı onu eline alıp okumaya başlamaktır. Okursan zaten devamı gelir. Ama burada ki kural 2 dakiki da olsa onu oku. Yarın yine 2 dakika oku, diğer gün yine bu şekilde kitap okuma alışkanlığı kazanacaksın.

3- 2 Dakikadan Az İse Hemen Yap


2 dakika sürecek şeyleri o kadar erteliyoruz ki bunu yapmayın. Örneğin bir şey çok mu kısa sürecek onu hemen yapın. Yani çok kısa sürecek işleri erteledikçe sürekli daha da büyür. 2 dakikalık işler olur size 2 saatlik iş. Bu yüzden bunu yapmayın ve kısa süreli işleri hemen bitirin. Uzun işleri ise bölün bu şekilde bu işler ertelenmekten kurtulur.

4- En Doğru Zaman Şimdidir


Yeni bir işe başlamak için veya zor bir işe başlamak için doğru zamanı kollayan kişiler öyle bir zaman yok. O doğru zaman asla gelmeyecek ve sonra neyse ya boş ver diyeceksiniz. O işe başlamak için en doğru zaman şimdidir. Şimdi yapın, şimdi başlayın, şimdi harekete geçin ve şimdi bitirin. Hayatınızda şimdi yapmaya başlayın, ve hayatınız şimdi gelişsin.

5- Hedefler Koyun


Hedefler koyun bu hedefleri geçekleştirmiş kişileri araştırın. Bu hedeflerden çevrenize bahsedin herkes sizin hedeflerinizi bilsin ve ona göre hareket etsin. Siz hedefleriniz için çalışın ve çaba gösterin örnek alacağınız kişiler sizin hedefinizi gerçekleştiren kişiler olsun. Bu şekilde sağlam hedefleriniz olursa asla ertelemez siniz. Aksine sürekli şimdi yaparsınız ve şimdi kazanırsınız.

0 yorum:

-->